Udhëzues udhëtimi për Ujëvarat e Niagarës

Përditësuar më May 12, 2024 | Kanada eTA

Majestic Niagara Falls konsiderohet nga shumë njerëz si mrekullia e tetë e botës. Edhe pse ujëvarat nuk janë jashtëzakonisht të larta, sasia e madhe e ujit që rrjedh mbi to e bën atë një nga ujëvarat më të fuqishme në Amerikën e Veriut.

Ujëvara e Niagarës është një qytet i vogël dhe i këndshëm Ontario, Kanada, e cila shtrihet në bregun e lumit Niagara dhe është i njohur për spektaklin e famshëm natyror të krijuar nga tre ujëvarat e grupuara si Ujëvarat e Niagarës. Të tre ujëvarat janë të vendosura në kufirin midis Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara dhe Ontarios në Kanada. Nga tre, vetëm më i madhi, i njohur si Horseshoe Falls, ndodhet në Kanada, dhe dy të tjerat më të vogla, të njohura si Ujëvara Amerikane dhe Ujëvara Bridal Veil, ndodhen tërësisht brenda SHBA-së. Më e madhja nga tre ujëvarat e Niagarës, Horseshoe Falls ka shkallën më të fuqishme të rrjedhës së çdo ujëvare në Amerikën e Veriut.

Zona turistike në qytetin e Niagara Falls është e përqendruar në ujëvarat, por qyteti gjithashtu ka shumë atraksione të tjera turistike, të tilla si kulla vëzhgimi, hotele, dyqane suveniresh, muze, parqe uji, teatro, etj Kështu që kur vizitoni qytetin ka shumë vende për turistët për të vizituar përveç Falls. Këtu është një listë e vendeve për t'u parë Niagara.

Ku ndodhet Ujëvara e Niagarës?

Ujëvarat e Niagarës janë të vendosura në skajin jugor të grykës së Niagarës midis provincës së Ontarios, në Kanada, dhe Nju Jorkut përgjatë lumit Niagara, i cili rrjedh midis Liqenet e Mëdha, Liqeni Ontario Liqeni Erie. Më i madhi nga të tre, Horseshoe Falls, ndodhet në anën kanadeze të Ujëvarës së Niagarës, midis ishullit Goat dhe Table Rock. Ujëvara Amerikane në anën amerikane të Ujëvarës së Niagarës shtrihet në të majtë të Ujëvarës Horseshoe, brenda Shteteve të Bashkuara të vendosura midis Prospect Point dhe Luna Island. Ujëvara më e vogël, Velloja e nusërisë, është gjithashtu në anën e SHBA-së, e ndarë nga American Falls nga Luna Island dhe nga Horseshoe Falls nga Goat Island. Qyteti më i afërt me Ujëvarat e Niagarës nga Shtetet e Bashkuara është Buffalo, Shteti i Nju Jorkut, rreth 20 milje. Vizitorët nga Kanadaja mund të nisin nga Toronto i cili është afërsisht 90 milje larg.

Pse të vizitoni Ujëvarat e Niagarës?

Nëse i doni ujëvarat, atëherë do t'ju pëlqejnë Ujëvarat e Niagarës, të njohura për gjerësinë, fuqinë dhe bukurinë e saj të jashtëzakonshme. Ujëvara e Niagarës përbëhet nga tre ujëvara, Horseshoe Falls, American Falls dhe Bridal Veil Falls, të cilat kombinohen për të prodhuar shkallën më të madhe të rrjedhës së ujit nga çdo ujëvarë në botë. Ujëvarat krijojnë një pamje epike për shkak të mjegullës së mjegullt të krijuar për shkak të shpejtësisë së madhe me të cilën bie lumi.

Ujëvarat e Niagarës kanë qenë një destinacion klasik i muajit të mjaltit, pasi të dëshmosh ujëvarat mahnitëse dhe më pas të shëtisësh nëpër vreshtat e verës së akullit me shpirtin binjak është vërtet romantike. Çiftet dhe familjet mund të shijojnë gjithashtu peizazhin e harlisur në Kopshtet Botanike të Parqeve Niagara. Nëse jeni një entuziast i golfit, atëherë do të jeni të lumtur të dini se peizazhi mahnitës i zonës së Niagarës është shtëpia e disa prej fushave më të mira të golfit në Kanada. Disa dyqane suveniresh krijojnë një përvojë të paharrueshme për vizitorët. Mund të thuhet me siguri se kjo shfaqje mahnitëse e natyrës është një pamje që dikush duhet ta përjetojë të paktën një herë në jetë.

Tërheqjet kryesore të Ujëvarës së Niagarës

Udhëtim me helikopter, Kanada

Vizitorët nga Kanadaja mund të përfitojnë nga disa mundësi udhëtimi me helikopter në dispozicion për të ofruar një përvojë unike dhe spektakolare të fluturimit mbi ujëvarat e turbullta. Përveç pamjes së shpendëve të Ujëvarës së Niagarës, fluturimi gjithashtu u ofron vizitorëve një pamje emocionuese të mrekullive të tjera natyrore dhe të bëra nga njeriu të Niagarës, si p.sh. Queen Victoria Park, Skylon Tower dhe gjithë Torontos, duke krijuar kështu një kujtim të paharrueshëm.

Falls patkua

Më e madhja dhe e vetmja nga tre ujëvarat që përbëjnë Ujëvarat e Niagarës që bien në Kanada, Horseshoe Falls, e njohur edhe si Kanadeze Falls, është tërheqja më e madhe e qytetit të Niagara Falls në Kanada. Pothuajse nëntëdhjetë për qind e ujit nga lumi Niagara rrjedh mbi Ujëvarat Horseshoe. Një nga ujëvarat më të njohura në të gjithë botën, është gjithashtu një nga më të bukurat. Edhe pse ka ujëvara më të larta në botë, Horseshoe Falls dhe Niagara Falls në tërësi zënë vëllimin më të madh të ujit, duke i bërë ato ujëvarat më të mëdha në botë. Në formë konkave, sapo të shihni këto ujëvara do të kuptoni pse të gjitha ujëvarat e tjera në botë zbehen para tyre. Mbi ujëvarat ka një vendkalim nga ku mund të shihni një pamje mahnitëse të tyre, edhe gjatë natës kur ujëvarat ndriçohen me ngjyra të ndryshme. Për shkak se janë shumë të bukura, çiftet e martuara shpesh kalojnë muajin e mjaltit atje dhe vendi ka marrë pseudonimin e Kryeqyteti i muajit të mjaltit i Botës.

Udhëtim prapa Falls

Udhëtim prapa Falls ofron një nga pamjet më unike të Ujëvarës së Niagarës nga këndvështrimi i poshtë dhe prapa Ujëvarës. Ai përfshin ngritjen e një ashensori 125 këmbë deri në tunele të vjetra njëqind vjeçare të prera përmes shkëmbinjve jashtë të cilave janë kuvertën e vëzhgimit dhe portalet që ofrojnë pamjen e pjesës së pasme të shtresës masive të ujit të Ujëvarave të Niagarës. Ju do të duhet të vishni një ponço shiu ndërsa vëzhgoni Ujëvarat nga ky drejtim, pasi uji gjëmon aq shumë sa do të laget nga mjegulla e ujit. Shikimi i ujit të Ujëvarës së Niagarës duke u rrëzuar do të jetë një përvojë që do t'ju lërë pa frymë. Është një nga atraksionet e Ujëvarës së Niagarës që është e preferuara e turistëve.

Lundrime me brirë

Këto lundrime janë një mënyrë tjetër që turistët mund të shohin ujëvarat e Niagara-s nga baza e ujëvarave. Lundrimet marrin vizitorët me anije katamaran që mund të strehojnë 700 pasagjerë në të njëjtën kohë. Të shikosh kaskadën e rrëzimeve nga mesi i lumit Niagara ndërsa spërkatet nga mjegulla e ujit do të ishte një përvojë vërtet e paharrueshme. Kjo është e vetmja turne me varkë në Niagara Falls dhe fakti që është një turne me guidë është një avantazh i shtuar. Do të gjeni fakte interesante për të tre ujëvarat e Niagarës, ato në anën kanadeze dhe ato në anën amerikane. Dhe sigurisht, fotografitë që klikoni me kamerat tuaja të papërshkueshme nga uji do të ishin kujtime spektakolare të një udhëtimi të mrekullueshëm. Por fotografitë nuk e bëjnë të drejtën dhe ju vetëm duhet të bëni turneun për të ditur se për çfarë bujë bëhet fjalë!

Duke shkruar në gur, Alberta

Niagara në Liqen

Nëse ju jeni duke vizituar qytetin e Niagara Falls për të parë ujëvarat e mahnitshme me të njëjtin emër, duhet të përfitoni plotësisht dhe të shkoni me makinë deri në qytetin e vogël të çuditshëm të njohur si Niagara në Liqen, i cili është vetëm 20 minuta larg qytetit. I ndodhur në bregun e liqenit Ontario, ky është një qytet i vogël simpatik ku shumica e ndërtesave janë ndërtuar në stilin e arkitekturës viktoriane. Kjo sepse pas Lufta e vitit 1812 midis Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, pjesa më e madhe e qytetit duhej të rindërtohej dhe që atëherë ndërtesat më të reja janë ndërtuar gjithashtu në të njëjtin stil të arkitekturës së mesit të shekullit të 19-të. Turistët i duan ndërtesat dhe rrugët e stilit të vjetër dhe madje kanë mundësinë që të tërhiqen me një karrocë kuajsh nëpër rrugët e këtij qyteti të vogël. Është një vend që duhet parë nëse jeni duke vizituar Ujëvarat e Niagarës dhe në fakt, shumë turne me guida drejt ujëvarave bëjnë një ndalesë në këtë qytet fillimisht.

Parkway Niagara

I njohur fillimisht si Bulevardi Niagara, ky është një makinë piktoresk që ndjek lumin Niagara në anën kanadeze, duke filluar nga Niagara në liqen, duke kaluar përtej qytetit të Ujëvarës së Niagara dhe duke përfunduar në Fort Erie, një qytet tjetër në lumin Niagara. Jo vetëm një makinë piktoreske, me parqe dhe gjelbërim në rrugë, ka edhe disa destinacione të njohura turistike të vendosura në Parkway, si p.sh. Ora me lule, e cila është një orë e famshme e madhe pune e bërë nga lule, që ndodhet afër Kopshteve Botanike; Whirlpool Rapids; dhe një Konservatori i Fluturave. Ju gjithashtu mund të ecni ose biçikletë përgjatë Parkway.

Vizita gjatë stina e pranverës është gjithashtu e mrekullueshme pasi mund të shihni disa nga atraksionet turistike dhe të merrni një çmim më të lirë për një hotel. Vendet nuk janë aq të mbushura me njerëz sa gjatë muajve të verës. Ju gjithashtu mund të shijoni gjelbërimin e harlisur dhe lulëzimin shumëngjyrësh në Kopshtin Botanik. Sepse Kanadaja konsiderohet si Veriu i Madh i Bardhë, është e kuptueshme që dimër sheh temperatura nën zero, të cilat shkaktojnë mbylljen e disa atraksioneve, të tilla si turnetë me varkë Maid of the Mist.

Kopshti Botanik i Niagara Parks dhe Konservatori i Fluturave, Kanada

Nëse dëshironi të bëni një pushim nga zhurma e Ujëvarave të Bubullta të Niagarës, atëherë të vizitoni kopshtet e tejmbushura dhe peizazhet e vlerësuara me çmime në Kopshtin Botanik dhe Konservatorin e Fluturave është ideja e përsosur. Ky vend është i mrekullueshëm me lulëzimin e gjallë sezonal përgjatë shtigjeve paqësore të ecjes që shfaqin një nga koleksionet më të mira të pemëve në Kanada. Gjatë verës, ofrohen turne me kuaj dhe karroca për të eksploruar 100 hektarë të këtij kopshti piktoresk. Kopshtet janë gjithashtu shtëpia e Konservatorit të Fluturave, i cili përmban mijëra flutura ekzotike që fluturojnë mes luleve me ngjyra të ndezura.

Maid of the Mist, Shtetet e Bashkuara

Maid of the Mist është një turne me varkë në Ujëvarat e Niagarës, i cili ofron një udhëtim me traget përgjatë grykës së Niagarës në ujërat kanadeze për të ofruar një pamje spektakolare të ujëvarave. Udhëtimi fillon në Kulla e vëzhgimit ku pajisjet e riciklueshme të shiut ofrohen pa kosto, pasi marrja e një mbytjeje nën ujëvarë është pjesa më emocionuese e atraksionit. Anija kalon bazën e Ujëvarës Amerikane, mbi bazën e Ujëvarës së mrekullueshme Horseshoe Falls, duke ofruar pamje fantastike gjatë rrugës.

Shpella e Erërave, Shtetet e Bashkuara

Shpella e Erërave është një seri platformash dhe vendkalimesh prej druri që ju çojnë në bazën e Ujëvarës së Vellove të Nusorit. Një udhëtim me ashensor do t'ju çonte rreth 175 metra thellë deri në grykën mahnitëse të Niagarës dhe pasi të dilni nga shpella e ashensorit, mund të ecni mbi një sërë vendkalimesh prej druri për në Ujëvarat e famshme të Velit të Nusorit, e cila quhet gjithashtu "Kuvertë uragani' për shkak të kushteve të ngjashme me stuhinë. Ujërat e vrullshëm shfaqen mbi ju, kështu që duhet të jeni të përgatitur për t'u njomur dhe gjithashtu të mbani ponço dhe këpucët tuaja me tërheqje të mirë për të ecur në shtigje të rrëshqitshme.

Old Fort Niagara, Shtetet e Bashkuara

Nëse jeni adhurues i historisë, atëherë mund të vizitoni një nga atraksionet më historike në Ujëvarat e Niagarës Youngstown, ku lumi Niagara derdhet në liqenin Ontario. E ndërtuar nga Perandoria Franceze në shekullin e 17-të, ky fortifikim është një nga vendet më të vjetra ushtarake të pushtuara vazhdimisht në Amerikën e Veriut. Vizitorët mund të eksplorojnë dhomat e barutit, kazermat e ushtrisë dhe topat shekullorë për të kuptuar historinë e kësaj fortese të vjetër dhe madhështore që shërbeu si një pikë e favorshme strategjike për ushtarakët gjatë katër shekujve. Ajo gjithashtu ofron një pamje të mrekullueshme të lumit Niagara dhe liqenit Ontario në Kanada.

Shfaqja e dritës në Ujëvarat e Niagarës

Çdo mbrëmje kur perëndon dielli; Atraksionet gjatë natës në Niagara Falls bëhen të gjalla pasi tre ujëvarat që përbëjnë Ujëvarat e Niagarës shndërrohen në një kryevepër të pabesueshme, shumëngjyrëshe me ujë dhe dritë. Ujërat me ngjyra të ndezura lartësojnë bukurinë e ujëvarave të fuqishme gjatë shfaqjes së dritës së natës. Qindra drita LED të vendosura në vende të ndryshme përgjatë Grykës së Niagarës krijojnë një sërë ngjyrash së bashku me shfaqjen e famshme të fishekzjarreve, duke ofruar një pamje të lë pa frymë. Ujëvara e Niagarës ndriçohet gjithashtu gjatë festave dhe rasteve të rëndësishme.

Kur është koha më e mirë për të vizituar Ujëvarat e Niagarës?

Edhe pse Ujëvara e Niagarës është padyshim e bukur në çdo kohë të vitit, muajt e verës nga qershori deri në gusht konsiderohen si koha më e mirë për të vizituar Ujëvarat e Niagarës. Megjithatë, është më mirë të zgjidhni një sezon në varësi të llojit të aktiviteteve që dëshironi të kënaqeni dhe atraksioneve që dëshironi të shihni. verë është sezoni i pikut, të gjitha atraksionet turistike mbeten të hapura në muajt e verës, por është gjithashtu koha më e mbushur me njerëz për t'u vizituar dhe mund të jetë jashtëzakonisht e nxehtë. Por me mjegullën dhe flladin nga Ujëvara e Niagarës, ajri ndihet më i freskët dhe mund t'ju bëjë të ndiheni mirë në një ditë të nxehtë. Një përfitim shtesë i vizitës gjatë verës është se ju mund të përfitoni nga Zbuloni Niagara Shuttle, i cili është pa kosto dhe funksionon vetëm gjatë muajve të verës, pasi do ta bënte më të lehtë udhëtimin midis atraksioneve të Ujëvarës së Niagarës.

Ku të qëndroni në Ujëvarat e Niagarës?

Për të shijuar ndriçimin e bukur dhe fishekzjarrët në mbrëmje, këshillohet të kaloni të paktën një natë në Ujëvarat e Niagarës. Vizitorët do të jenë në gjendje të gjejnë një bollëk opsionesh për hotele për çdo buxhet në Ujëvarat e Niagarës. Hotelet janë megjithatë të shtrenjta gjatë sezonit të pikut, dmth në verë, kështu që këshillohet të bëni rezervime paraprakisht. Pala kanadeze ofron mundësi akomodimi, nga hotelet luksoze deri tek arratisjet në kampe për t'iu përshtatur çdo nevoje. Marriott është e njohur për pamjen e saj mahnitëse të Ujëvarës së Niagarës dhe shërbimin fantastik. Suita e Ambasadës ofron ambiente të mira akomodimi së bashku me pamje spektakolare. Fillimisht e ndërtuar si restorant dhe atraksion turistik, Hoteli Kulla tani është shndërruar në një hotel i cili gjithashtu ofron një pamje nga afër të Ujëvarës. Oborri nga Marriott Niagara Falls   Traveloodge në Ujëvarat janë disa hotele të njohura buxhetore në Niagara Falls, Kanada. Hoteli dhe Suitat e Hilton Fallsview është një hotel i vendosur midis Ujëvarës Amerikane dhe Kanadeze që ofron një pamje unike të të dy Ujëvarave. Në anën amerikane ka hotele si p.sh Seneca Niagara Resort & Casino, Hyatt Place Niagara Falls, Red Coach Inn, etj. të cilat ofrojnë dhoma të mobiluara bukur së bashku me restorante të shkëlqyera. Holiday Inn Niagara Falls dhe Wyndham Garden në Niagara Falls janë opsione të mira për udhëtarët me buxhet.

Ku të hani në Ujëvarat e Niagarës?

Ashtu si çdo destinacion tjetër i madh turistik, do të gjeni shumë restorante, nga darkat elegante deri tek restorantet e Niagara-s të stilit familjar dhe baret e rastësishme, të grumbulluara në Clifton Hill e cila është pjesa turistike e Ujëvarës së Niagarës. Pala kanadeze ishte e njohur për restorantet zinxhir që shërbenin ushqim të shpejtë, megjithatë, tani kuzhinierët vendas kanë marrë përsipër dhe ofrojnë ushqim të bërë duke përdorur përbërës të korrur nga fermat dhe pemishtet në Ontario. Kuzhina e frymëzuar nga AG është një perlë e fshehur dhe një nga më të mirat e qytetit për sa i përket gatimit krijues dhe ofrimit të verërave rajonale. Restoranti dhe kantinat e verës Weinkeller Niagara Falls, dhe Shtëpia e Oyster Tide & Vine janë gjithashtu të njohura për përdorimin e përbërësve vendas, ushqimeve të detit dhe verërave lokale. Kompania e birrës Niagara është një pijetore e madhe që ofron një sërë birra së bashku me ushqime dhe rrëshqitës. Në anën e Nju Jorkut ka restorante si p.sh Restoranti "Top of the Falls", "Third Street Eatery & Pub" dhe "Red Coach Inn" Restorantet, popullor për shijet lokale, pijet luksoze në pijetore dhe atmosferën e çuditshme së bashku me ushqimet komode.

Aktivitetet më të mira për të bërë në Ujëvarat e Niagarës

Këtu është një listë e gjërave më të mira për të bërë në Niagara Falls, Ontario, Kanada:

 • Lundroni në një lundrim në Niagara Hornblower për një pamje më të afërt të Ujëvarës së Madhe.
 • Vizitoni Niagara Falls State Park, i cili është parku kombëtar më i vjetër i Kanadasë.
 • Mësoni rreth historisë së Niagara Falls në Niagara Fury. Ai u jep vizitorëve një shans për të mësuar rreth Epokës së Akullnajave, akullnajave dhe më shumë.
 • Ngjitni shkallët në teleferikun Hornblower të Niagarës për të arritur kodrat.
 • Shijoni zipline WildPlay Mist Rider, një nga aktivitetet sportive më argëtuese në Ujëvarat e Niagarës.
 • Pas një udhëtimi argëtues në Ujëvarat e Niagarës, kënaquni me shijet tuaja në Oborrin e Riverside, ku mund të shijoni një shumëllojshmëri ushqimesh dhe pijesh të shijshme.
 • Shijoni një përvojë emocionuese dhe të paharrueshme në një varkë reaktiv për të eksploruar pjesën e poshtme të lumit Niagara.
 • Merrni një turne "Behind the Falls" në Ujëvarat e Niagarës dhe shijoni zhurmën e ujëvarave.
 • Shijoni një shëtitje nëpër Parkun Shtetëror të Devil's Hole. Shtigjet e ecjes së parkut janë më të mirat në Kanada.
 • Zhyt veten në natyrën e mahnitshme në Udhët e Bardhë në Ujë.
 • Shijoni ëmbëlsira të sapopjekura dhe të shijshme në DiCamillo's Bakery, një vendndodhje e veçantë në Ujëvarat e Niagarës.
 • Bëjeni përvojën tuaj të mrekullueshme në Ujëvarat e Niagarës dhe shijoni një shumëllojshmëri sportesh ujore si kajak, kanoe dhe eksplorim të lumit Niagara.

Këshilla për vizitën në Ujëvarat e Niagarës - Çfarë duhet të dijë çdo vizitor përpara se të eksplorojë këtë mrekulli natyrore

 • Meqenëse Ujëvarat e Niagarës mund të shijohen nga ana kanadeze dhe amerikane, vizitorët këshillohen të mbajnë pasaportat e tyre për të eksploruar bukurinë e Ujëvarës nga çdo kënd.
 • Për të arritur në Ujëvarat e Niagarës, vizitorët mund të zgjedhin të fluturojnë në anën amerikane përmes dy aeroporteve kryesore ndërkombëtare:
  • Aeroporti Ndërkombëtar Niagara Falls.
  • Aeroporti Ndërkombëtar Buffalo Niagara.

  Përndryshe, ata mund të zgjedhin anën kanadeze me aeroportet kryesore si:

  • Aeroporti Ndërkombëtar Hamilton.
  • Aeroporti Ndërkombëtar i Torontos Pearson.
 • Sezoni optimal për të eksploruar Ujëvarat e Niagarës është verë. Moti i ngrohtë dhe flladi i mjegullt krijojnë një atmosferë qetësuese dhe të këndshme për një përvojë të këndshme.
 • Për vizitorët për herë të parë, zgjedhjet e veshjeve duhet të përputhen me sezonin. Veshjet e lehta dhe me gaz janë të përshtatshme për verën, ndërsa veshjet me shtresa dhe të ngrohta rekomandohen për vizitat e dimrit.
 • Sa i përket veshjeve, udhëtarët inkurajohen shumë të veshin veshje të papërshkueshme nga uji ose rezistente ndaj ujit, veçanërisht gjatë turneve në atraksionet në Ujëvarat e Niagarës si Shërbëtorja e Mjegullit ose udhëtimet pas ujëvarave.
 • Zbulimet ideale nga ana kanadeze:
  • Ujëvara e Patkoit.
  • Rrota qiellore e Niagarës.
  • Kulla Skylon.

Ju mund të aplikoni për Kanada eTA Visa Waiver online mu ketu. A lexoni rreth Viza e Vizitorëve të Kanadasë. dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose keni nevojë për sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.