Udhëzues për kështjellat më të mira në Kanada

Përditësuar më Apr 28, 2024 | Kanada eTA

Disa nga kështjellat më të vjetra në Kanada datojnë që në vitet 1700, të cilat krijojnë një përvojë të gëzueshme për të rishikuar kohët dhe mënyrat e jetesës nga epoka industriale me vepra arti të restauruara dhe interpretues të kostumeve të gatshëm për të mirëpritur vizitorët e saj.

Ju mund të jeni të njohur me ndërtesat dhe rrokaqiejt më të larta të Kanadasë, por a dini shumë për trashëgiminë mbretërore të vendit? Po aq të mira sa arkitektura moderne dhe peizazhet natyrore të Kanadasë, strukturat shekullore të ngjashme me kështjellën në vend bëhen një kujtesë e rrënjëve të epokës koloniale në Amerikën e Veriut.

Jo si kështjellat tipike të Evropës, këto pallate historike në Kanada sot përfaqësojnë prona shtetërore, hotele luksoze dhe muzetë e trashëgimisë të hapura për turne për publikun e gjerë. Ndërsa disa kështjella të njohura me arkitekturën e tyre po aq të mahnitshme mund të gjenden në shumë shtete anembanë vendit, këtu është një listë e disa prej strukturave më të vizituara dhe më të njohura si kështjella në Kanada.

Hotel Banff Springs

E vendosur në Banff, Alberta, ky hotel historik ka një vendndodhje si asnjë hotel tjetër i zakonshëm në Kanada. U vendos në mes të Shkëmbinjtë Kanadezë, struktura e ndërtesës e bën atë të qëndrojë larg nga mjedisi natyror i maleve të bukura shkëmbore. Në zemër të Parku Kombëtar Banff, hoteli është pikë referimi kryesore e qytetit.

Chateau Frontenac

I ndërtuar nga Hekurudhat Kanadeze të Paqësorit, hoteli është një shembull ikonik i strukturave madhështore të hoteleve të ndërtuara nga pronësia e Hekurudhave të Kanadasë në të gjithë vendin. Hoteli është gjithashtu një nga vendet Historike Kombëtare të vendit dhe ishte një nga të parët midis zinxhirit të hoteleve të stilit Chateau të ndërtuara rreth Kanadasë. Me pamje nga lumi St Lawrence, Chateau Frontenac është një nga hotelet më të fotografuara në botë.

Casa Loma

Ndodhet në qytetin më ikonik të Kanadasë Toronto, Casa Loma është një Rezidencë e stilit gotik i kthyer në pikë referimi të qytetit dhe një muze që është një atraksion që duhet parë në një turne të qytetit. E projektuar nga një arkitekt i njohur për ndërtimin e shumë monumenteve të tjera të qytetit, rezidenca gotike shtatëkatëshe mahnit spektatorët e saj me dekorin e brendshëm magjepsës dhe kopshtet e jashtme. Kopshti i shekullit të 18-të ia vlen të vizitohet për restorantet e tij dhe një pamje të mrekullueshme të qytetit të Torontos.

Kalaja e Craigdarroch

Bazuar ne Victoria, Kanada, kështjella është një tjetër rezidencë e epokës viktoriane e caktuar si një sit Historik Kombëtar. Një përvojë e vërtetë viktoriane, rezidenca legjendare u ndërtua në vitet 1880 me pamje nga qyteti i Victoria. Kryesisht e njohur për statusin e saj historik në qytet, kështjella ka qenë subjekt i paraqitjes së famshme kinematografike në filmin e vitit 1994 Femrat pak. E hapur për turne në ditë fikse të javës, kjo është një atraksion tërheqës i qytetit të Victoria. Kalaja ringjall tregimet e pronarëve të saj nga shekulli i 19-të dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar të kaluarën historike të qytetit.

Delta Bessborough

Në brigjet e lumit Saskatchewan, ndërtesa dhjetëkatëshe e stilit të kalasë u projektua gjithashtu nën Hekurudhat Kanadeze në vitin 1935. E vendosur në Saskatoon, qyteti më i madh në provincën kanadeze të Saskatchewan, hoteli kala është i rrethuar nga shumë atraksione të tjera në Qyteti. Hoteli luksoz përmban një kopsht buzë detit së bashku me më shumë se 200 dhoma dhe suita për mysafirë.

Hotel Empress

Hotel Empress Fairmont Empress është një nga hotelet më të vjetër në Victoria, British Columbia, Kanada

Një nga vendet me të vërtetë mbretërore Historike Kombëtare të Viktorias, British Columbia, hoteli i stilit Chateau është i njohur për vendndodhjen e tij buzë detit. Zakonisht quhet si Perandoresha, hoteli është gjithashtu një nga më të vjetrit në Victoria, British Columbia. Konsiderohet si një nga opsionet më të mira të qëndrimit Vancouver Island dhe një nga pikat kryesore të Victoria-s që duhet parë, Hotel Empress është gjithashtu një nga atraksionet më të fotografuara të ishullit Vankuver.

Armatura e qytetit të Quebec

E vendosur në Quebec City, Kanada, një strukturë unike në Kanada, e Armatura e Voltigeurs de Québec është e vetmja ndërtesë në vend me statusin e Vendit Historik Kombëtar. Me arkitekturën e ringjalljes gotike, armatura daton në fund të shekullit të 19-të dhe u rihap në vitin 2018 pasi u shkatërrua pjesërisht në një zjarr në vitin 2008.

Armatura kishte objekte të ndryshme nga regjimentet përpara dëmit të shkaktuar nga zjarri, por me pamjen e saj të jashtme të mahnitshme dhe një vështrim në histori, vendi ofron shumë gjëra për të eksploruar përreth.

Kalaja e Dundurn

Kalaja e Dundurn E ndërtuar në vitin 1835, kësaj shtëpie prej 18,000 metrash katrorë iu deshën tre vjet për t'u ndërtuar.

Një rezidencë neoklasike në Hamilton Ontario, shtëpia u përfundua në vitin 1835. Rezidenca e viteve 1850 është e hapur për publikun për turne me guidë që shfaqin jetën e përditshme në fund të viteve 1800. Me dyzet dhoma brenda, kështjella përmban shumë produkte komoditeti nga koha e saj në shekullin e 19-të.

Vendi është renditur ndër Vendet Historike Kombëtare të Kanadasë që përfaqësojnë arkitekturën piktoreske të vendit. Një turne në kështjellë është një mënyrë për të rijetuar përvojën e stilit të jetesës së shekullit të 19-të me përkthyes interaktivë të veshur me kostum që përshëndesin vizitorët. Kalaja aktualisht është në pronësi të qytetit të Hamilton.

Kalaja e Hatley Park

Kalaja e Hatley Park ndodhet në Colwood, British Columbia. Lejtnant James Dunsmuir e krijoi këtë kështjellë. Kalaja e Hatley Park është shtëpia e rreth 40 dhomave masive. Ndërtimi i kësaj kështjelle është bërë sipas stilit baronial të Skocisë pasi James Dunsmuir ishte me prejardhje skoceze. Derisa goditi depresioni i madh, pronari i kësaj kështjelle ishte familja Dunsmuir për një kohë shumë të gjatë. Aktualisht, Kalaja e Hatley Park mbetet në Kanada si një "Vend Historik Kombëtar".

Salla Rideau

A e dini se Rideau Hall në përgjithësi quhet Shtëpia e Kanadasë? Kjo kështjellë hyjnore është rezidenca e Guvernatorit të Përgjithshëm të Kanadasë. Salla Rideau ndodhet në Otava provincën e Kanadasë. Salla Rideau është një kështjellë e madhe me 175 dhoma dhe 27 ndërtesa. Ashtu si kështjellat e mëparshme në këtë listë, edhe kjo kështjellë është përfshirë në listën e 'Vendeve Historike Kombëtare' të Kanadasë. Salla Rideau fitoi vëmendjen masive të udhëtarëve ndërkombëtarë, veçanërisht artistëve, pasi kjo kështjellë përfshin një gamë të gjerë arti dhe kabineti. Projektimi i kësaj kështjelle është bërë duke mbajtur parasysh historinë perandorake të Kanadasë, e cila përfshin elemente dhe karakteristika të ndryshme historike në ndërtimin e dhomave të Sallës Rideau. Objektet e vendosura në këtë kështjellë janë një përfaqësim i shkëlqyer i kulturës dhe traditës së Kanadasë.

LEXO MË SHUMË:
Toka e gjetheve të panjës ka shumë atraksione të këndshme, por me këto atraksione vijnë mijëra turistë. Nëse jeni duke kërkuar për vende të qeta por të qeta më pak të shpeshta për t'u vizituar në Kanada, mos kërkoni më tej. Lexoni rreth tyre në Top 10 gurë të çmuar të fshehur të Kanadasë.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.