Moti Kanadez

Përditësuar më Feb 20, 2024 | Kanada eTA

Moti i Kanadasë varet nga sezoni aktual që mbizotëron në vend, si dhe nga zona e vendit në fjalë. Është një vend i madh dhe moti në pjesët lindore të vendit shpesh mund të jetë krejtësisht i ndryshëm nga ai në pjesët perëndimore. Dallimi i atribuohet gjithashtu faktit se Kanadaja është një vend me dy brigje, gjashtë zona kohore dhe një terren që varion nga plazhet e këndshme deri te malet me borë, akullnajat dhe tundrat arktike. Kjo domosdoshmërisht do të thotë se moti do të jetë i ndryshëm në vende të ndryshme në Kanada në momente të ndryshme kohore në ecurinë e stinëve. Por, si rregull, turistët duhet të vizitojnë Kanadanë ose kur moti është i këndshëm për aktivitete të tilla si ecja në këmbë, kanoe, kajak, etj., ose kur dimri ka mbërritur në vend, por nuk është ende shumë ftohtë dhe sportet dimërore ose aktivitetet aventureske mund të jenë ende. i gëzuar. Përndryshe, nëse dëshironi të vizitoni një qytet urban, mund të jetë më e lehtë të vizitoni vendin në çdo moment kohe. Por për t'ju ndihmuar të merrni vendimin tuaj se kur është koha më e mirë për të vizituar Kanadanë, këtu është një udhëzues gjithëpërfshirës i motit për Kanadanë.

Moti Kanadez Në të gjithë Rajonet

Moti në qytete dhe rajone të ndryshme në Kanada varet nga lloji i kushteve klimatike dhe temperaturave që ato vende përjetojnë gjatë gjithë vitit. Larg nga të qenit e ftohtë dhe me borë kudo, klima e Kanadasë varet nga peizazhet e ndryshme të ndryshme që gjenden në vend.

 • Përjetojnë qytete të tilla si Vancouver dhe Victoria klimat oqeanike ndërsa kufizohen me Mesdheun dhe kështu marrin verërat e thata. Otava, Montreali dhe Toronto gjithashtu kanë verërat e ngrohta dhe dimrat e Vankuverit janë mjaft të butë në krahasim me qytetet e tjera të mëdha në Kanada.
 • Rajone malore si British Columbia përmbajnë zona me lartësi të ndryshme dhe të ndryshme që do të thotë se temperaturat dhe kushtet klimatike në qytete të ndryshme malore mund të ndryshojnë. Për shembull, duke ardhur menjëherë pas zonave më të ngrohta të Vankuverit dhe Kamloops, kalimet malore të Kolumbisë Jugore Britanike i befasojnë njerëzit me Klima subarktike ose subalpine. Megjithatë, Kolumbia Britanike bregdetare ka shira të dendur, por verë dhe dimër mesatar.
 • Rajonet e brendshme të tilla si Ontario jugore dhe Quebec përjetojnë klimë kontinentale. Vera është e nxehtë dhe e lagësht dhe dimrat janë të ftohtë dhe me borë.
 • Kanada Qendrore Kanada Veriore, sigurisht, përjetojnë klimat e thata Arktike dhe Subarktike në to tundër si terrene. Kushtet klimatike janë shpesh të rënda këtu, me vetëm verë shumë të shkurtër, kjo është arsyeja pse këto nuk janë rajonet më të dendura të populluara të Kanadasë.

Moti Kanadez

Moti Kanadez në Stinë të Ndryshme

Çfarë lloj moti po përjetojnë zona të ndryshme në Kanada, varet edhe nga sezoni që po luhet aktualisht në vend. Kanadaja ka katër stinë të përcaktuara mirë, pranverë, verë, vjeshtë dhe dimër.

Dimri në Kanada

Dimrat në Kanada janë të ftohtë në të gjithë vendin megjithëse ka ndryshime në varësi të gjerësisë dhe terreneve. Qytetet bregdetare si Vancouver kanë dimra më të butë me temperatura të larta deri në 4 gradë Celsius ndërsa kudo tjetër temperaturat bien nën zero. Në zonat fushore si Montreali, Toronto dhe Otava, temperaturat bien rreth -20 gradë Celsius. Është Sidoqoftë, rajonet veriore në Kanada, kanë dimrat më të flluskuar dhe të ashpër. Sezoni i dimrit në Kanada zgjat nga muajt dhjetor deri në muajin shkurt, ndonjëherë edhe mars. Nëse nuk ju shqetëson moti i ftohtë dhe dëshironi të shijoni sportet dimërore dhe shumë festivale dimërore që Kanada ka për të ofruar, atëherë duhet të vizitoni vendin në fund të nëntorit ose dhjetorit.

03 vendet më të mira për t'u vizituar në Kanada gjatë dimrit

 1. Kanali Rideau - Dimrat në Kanada janë pothuajse të paplota pa vizituar Kanalin Rideau pasi është një nga rrugët më të mëdha të patinave në Kanada.
 2. Churchill - Për të përfituar sa më shumë nga dimri kanadez, Churchill duhet të vizitohet për të dalluar arinjtë polarë në natyrë dhe për të përjetuar qetësinë e dimrit.
 3. Vankuver - Gjatë dimrit, Vankuveri, një qytet tashmë i bukur në Kanada, bëhet edhe më i gjallë dhe i këndshëm pasi turistëve u ofrohet të provojnë disa nga pjatat më të shijshme të ushqimit të detit në botë, së bashku me një përvojë të shkëlqyer ngrënieje dhe blerjeje.

Pranvera në Kanada

Pranvera në Kanada zgjat nga marsi deri në maj, megjithëse arrin gjatë muajit shkurt në rajonet bregdetare perëndimore dhe shumë rajone të tjera e shohin atë vetëm pas prillit. Të temperaturat më në fund fillojnë të ngrihen mbi zero në këto muaj, duke shkuar deri në 10 gradë Celsius. Në vende si Alberta dhe rajonet me lartësi të mëdha si Banff dhe Whistler janë ende mjaft të ftohtë, por kudo tjetër është vetëm i ftohtë. Turistët që po vizitojnë vendin nga rajone me klimë më të ngrohtë janë ata që e shohin veçanërisht të ftohtë, por është sezoni që përjeton motin më të këndshëm në Kanada përndryshe dhe për këtë arsye është një kohë e mirë për turistët për të vizituar vendin, veçanërisht muaji maj. Është koha më e mirë për të shkuar në parqe kombëtare, liqene dhe lugina dhe për të shijuar aktivitete të tilla rekreative në natyrë si peshkimi, golf, shëtitje, shëtitje me kanoe, kampe, etj. Ju gjithashtu mund të shijoni shikimin e shpendëve pasi kjo është sezoni migrues për zogjtë.

03 vendet kryesore për t'u vizituar në Kanada gjatë pranverës

 1. Otava, Ontario - Për të shijuar tulipanët piktoreskë në lulëzim të plotë dhe për të marrë pjesë në festivalin kanadez të tulipanëve gjatë pranverës në Kanada, nuk ka vend më të mirë se Otava, Ontario.
 2. Parku Kombëtar Banff, Alberta - Një tjetër vend i mrekullueshëm për t'u vizituar gjatë sezonit të pranverës në Kanada është Parku Kombëtar Banff, ku turistët mund të përjetojnë bukurinë e Liqenit Louise ndërsa shkëlqen në hijen rrezatuese të bruzës në një ditë të freskët me diell.
 3. Niagara Falls - Të dëshmosh pamjen e mrekullueshme të ujërave të ngrira të akullta që rrjedhin në lumenj dhe ujëvara gjatë pranverës bëhet më së miri në Ujëvarat e Niagarës.

Vera në Kanada

Vera në Kanada zgjat nga muajt korrik deri në gusht dhe është sezoni i pikut në Kanada me temperaturat më të ngrohta që vendi përjeton gjatë gjithë vitit. Toronto përjeton temperatura më të larta ndërsa Vankuveri dhe rajonet e tjera të buta përjetojnë temperatura disi më të ulëta dhe moti fillon të ftohet atje në fund të gushtit. Por përndryshe është perfekt pothuajse kudo në Kanada gjatë këtyre muajve dhe prandaj është sezoni i verës gjatë të cilit numri më i madh i turistëve dynden në Kanada. Ka shumë gjëra që mund të bëni në Kanada gjatë verës, si biçikleta, sportet ujore, kampingjet, etj, dhe mund të vizitoni vende të tilla si Ujëvara e Niagarës, Rockies, parqet kombëtare dhe qytetet e Torontos dhe Montrealit.

03 vendet më të mira për t'u vizituar në Kanada gjatë verës

 1. Victoria - Victoria është një nga vendet më të mëdha verore në Kanada, pasi është një qytet bregdetar i përsosur për të përjetuar kulturën kanadeze dhe kuzhinë të këndshme.
 2. Saskatoon - Gjatë verës, Saskatoon është një vend i domosdoshëm për t'u vizituar në Kanada, pasi ka parqe të mrekullueshme kombëtare dhe argëtuese për t'u shijuar me të gjithë familjen.
 3. Ishulli Princ Eduard - Ishulli Princ Eduard është një vend kryesor veror në Kanada pasi turistët mund të shijojnë plazhet e mrekullueshme me rërë të kuqe dhe të kënaqen me aktivitete emocionuese në natyrë si golf, kajak, konvikt, etj.

Vjeshta në Kanada

Shtatori deri në Tetor është vjeshta në Kanada, i njohur gjithashtu si Verë indiane. Temperatura fillon të ulet në shkallë të ndryshme pas muajve të verës, veçanërisht duke i bërë mbrëmjet të ftohta, por përndryshe moti është i këndshëm me gjethe krokante që bien kudo. Është një kohë e mirë për të vizituar vendin nëse doni të shmangni turmat e turistëve që janë të pranishëm gjatë verës dhe gjithashtu të përjetoni mot të këndshëm përpara se të fillojë i ftohti i dimrit. Ju ende mund të shkoni në shëtitje, të shkoni në destinacione të tilla turistike si Ujëvarat e Niagarës dhe disa parqe kombëtare, vizitoni qytete të vogla dhe të çuditshme kanadeze, ose qytetet e Quebec dhe Montreal.

03 vendet më të mira për t'u vizituar në Kanada gjatë vjeshtës

 1. Bobcaygeon, Ontario - Qyteti i bukur i Bobcaygeon në Ontario është një vend ideal për të filluar të përjetoni përvojën unike të vjeshtës në Kanada pasi është një qytet i rrethuar nga pyje të dendura dhe peizazhe piktoreske.
 2. Parku Kombëtar Jasper, Alberta - Nuk ka vend më të mirë se një Park Kombëtar për të përjetuar bukurinë madhështore të ngjyrave të gjalla të vjeshtës dhe Parku Kombëtar Jasper i vendosur në Alberta është shembulli i përsosur.
 3. Lugina Okanagan, Kolumbia Britanike - E vendosur në rajonet malore, Lugina Okanagan është e njohur për - 1. kodrat e saj rrotulluese. 2. Liqenet. 3. Vreshtat.