Malet Shkëmbore në Kanada

Përditësuar më Mar 07, 2024 | Kanada eTA

Malet Shkëmbore, ose thjesht shkëmbinjtë, është një varg malor me famë botërore që fillon në Kanada, në lumin Liard, i cili shtrihet në skajin verior të British Columbia, dhe shtrihet deri në lumin Rio Grande në New Mexico në pjesën jugperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ata e marrin emrin e tyre nga një përkthim i asaj që ata njiheshin si në një nga gjuhët indigjene të Kanadasë.

Këto male të fuqishme formojnë një nga atraksionet më të mëdha turistike në Kanada. Me majat e tyre të thepisura të mbuluara me borë, luginat e gjera, burimet e nxehta dhe bujtinat e rëndomta, shumë nga majat e shkëmbinjve dhe toka në të cilën shtrihen janë kthyer në zona të ruajtura si parqe kombëtare dhe të përkohshme, disa prej të cilave janë Faqet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Turistët mund të eksplorojnë Malet Shkëmbore duke vizituar këto parqe dhe duke marrë pjesë në aktivitete dhe sporte të tilla si shëtitje, kampe, alpinizëm, peshkim, çiklizëm, ski, snowboarding, etj. Këtu është një listë e pesë parqe kombëtare në Kanada të cilat ndodhen në Malet Shkëmbore dhe nga ku mund të dëshmoni peizazhet piktoreske që ofrojnë këto male. Pushimet tuaja kanadeze nuk do të jenë të plota derisa të keni vizituar të paktën një nga këto parqe kombëtare të vendosura midis shkëmbinjtë.

Parku Kombëtar Jasper

Në veri të Banff është një tjetër park kombëtar në provincën e Albertës në Kanada. Parku Kombëtar Jasper është parku më i madh kombëtar që ndodhet në Malet Shkëmbore, duke mbuluar një sipërfaqe prej njëmbëdhjetë mijë kilometra katrorë. Është pjesë e Site i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që përbëhet nga disa parqe të tjerë kombëtarë në Shkëmbinjtë në Kanada.

Me male, akullnaja, fusha akulli, burime, liqene, ujëvara, livadhe, male piktoreske etj., ky park është plot me atraksione piktoreske. Disa të famshme janë Fushë akulli e Kolumbisë, fusha e akullit më e madhe në të gjithë Shkëmbinjtë dhe e famshme në të gjithë botën; Jasper Skytram, një tramvaj ajror, më i larti dhe më i gjati në Kanada; pellgu i Marmotit, ku skijimi është një aktivitet popullor dhe rekreativ; dhe vende të tjera si Ujëvara Athabasca, Mali Edith Cavell, Liqeni i Piramidës dhe Mali Piramida, Liqeni Maligne, Medicine Lake dhe Tonquin Valley. Këtu mund të merrni pjesë në shumë aktivitete, si kamping, shëtitje, peshkim, shikim të kafshëve të egra, rafting, kajak, etj.

Parku Kombëtar Kootenay

Një tjetër park kombëtar që është pjesë e Parqet e Shkëmbinjve Rocky Mountain Kanadeze, Trashëgimi Botërore e UNESCO-s, Kootenay ndodhet në Kolumbia Britanike. Përveç disa mijëra kilometrave katrorë të shkëmbinjve kanadezë, ai gjithashtu përbëhet nga disa pjesë të vargmaleve të tjera malore si Kootenay dhe Parku Ranges, si dhe lumenj të tillë si lumi Kootenay dhe lumi Vermilion. Ka shumë atraksione turistike, kryesisht Burimet e nxehta të Radiumit, i cili dihet se ka një sasi të parëndësishme të një lënde radioaktive, radonit, që është kalbja e mbetur e radiumit; Pots Paint, një burim mineral me ujë të ftohtë që thuhet se është acid, i cili depoziton një lloj balte të quajtur okër nga e cila bëhen pigmente që përdoren për të bërë bojë; Sinclair Canyon; Kanioni i Mermerit; dhe Liqeni i Ullirit. Ju mund të shikoni të gjitha këto atraksione ose të shkoni në shëtitje ose kamping në shumë shtigje ecjeje dhe kampe në park. Nuk do të gjenit një destinacion kaq unik turistik diku tjetër, sepse ku tjetër do të gjenit një burim të nxehtë, një burim të ftohtë dhe lumenj të akullt që bashkëjetojnë? Përveç kësaj, ujëvarat, liqenet dhe kanionet që gjenden këtu krijojnë një peizazh mjaft piktoresk.

Parku Kombëtar Banff

Pamje e shkëmbinjve nga Parku Kombëtar Banff Malet Shkëmbore - ose thjesht Rockies

I vendosur në Rockies në Alberta, kjo është parku kombëtar më i vjetër në Kanada, themeluar në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë. E shtrirë në rreth gjashtë mijë kilometra katrorë, ajo që do të gjeni në Banff varion nga akullnajat dhe fushat e akullit deri te pyjet halore dhe një peizazh malor mahnitës. Me një klima subarktike që çon në dimër të gjatë, jashtëzakonisht të ftohtë dhe verë shumë të shkurtër, të freskët ose të butë, Banff është një Mrekulli dimërore kanadeze. Alsoshtë gjithashtu një nga parqet kombëtare më të mira në të gjithë Amerikën e Veriut dhe një nga më të vizituarit. Përveç vetë parkut, ju mund të eksploroni gjithashtu qytetin paqësor të Banff që është bërë një qendër kulturore e vendit; fshati i Liqenit Louise, një nga liqenet më piktoresk të Kanadasë, me të famshmit Chateau Lake Louise afër; dhe Icefields Parkway, një rrugë që lidh Liqenin Louise me Jasper në Alberta dhe ku do të kaloni pranë shumë liqeneve të tjerë të bukur dhe të pacenuar të Kanadasë.

Parku Kombëtar Waterton Lakes

La Parku i katërt kombëtar që do të ndërtohet në Kanada, Waterton ndodhet në Alberta, në kufi me një park kombëtar në Montana në Shtetet e Bashkuara. Është emëruar pas një natyralisti anglez, Charles Waterton. Duke u shtrirë nga shkëmbinjtë në preri kanadeze, të cilat janë kullota, fusha dhe ultësira në Kanada, Waterton është një park relativisht më i vogël, që përfshin vetëm rreth pesëqind kilometra katrorë. Edhe pse është e hapur gjatë gjithë vitit, sezoni turistik i pikut këtu është nga korriku deri në gusht. Peizazhi i saj piktoresk përbëhet nga liqene, ujëvara, përrenj, shkëmbinj dhe male. Është një nga liqenet më të thella që gjenden kudo në Malet Shkëmbore Kanadeze. Është i njohur për kafshët e egra të larmishme që gjenden këtu dhe gjithashtu për lulet e egra të mrekullueshme që mund të shihen kudo. Është gjithashtu një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si pjesë e Parku Ndërkombëtar i Paqes Waterton-Glacier. Turistët do të gjenin shumë shtigje këtu për ecje, si dhe për çiklizëm malor.

Parku Kombëtar Yoho

Parku Kombëtar Yoho

Një park kombëtar në Malet Shkëmbore, Yoho ndodhet në British Columbia në Ndarja Kontinentale e Amerikave, e cila është një ndarje malore dhe hidrologjike në Amerikën e Veriut. Emri i saj rrjedh nga gjuha aborigjene kanadeze dhe do të thotë habi ose frikë. Peizazhi i Yohos i përbërë nga fusha akulli, disa nga majat më të larta të shkëmbinjve, lumenj, ujëvara dhe depozitime fosile sigurisht që e meriton këtë titull. Një nga ujëvarat këtu, Ujëvarat Takakkaw, eshte ujëvara e dytë më e lartë në të gjithë Kanadanë. Gjithashtu pjesë e sitit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të Parqeve Kanadeze të Maleve Shkëmbore, është një vend që duhet vizituar ku mund të bëni shumë gjëra të tilla si udhëtimi me shpine, ecje, kamping, etj.

Këshilla kryesore për të eksploruar në mënyrë të sigurt shkëmbinjtë kanadezë

Rockies në Kanada gjenden kryesisht në provincat e Albertës dhe British Columbia. Meqenëse Rockies janë jashtëzakonisht tërheqës dhe të mbushur me aventura, ato janë bërë një nga forcat kryesore lëvizëse të turistëve në Kanada gjatë viteve. Nëse një udhëtar planifikon të eksplorojë malet shkëmbore kanadeze në parqet kombëtare të lartpërmendura, atëherë ata janë të ftuar të lexojnë këshillat e mëposhtme për të eksploruar në mënyrë të sigurtë shkëmbinjtë kanadezë-

Paketoni një sasi të mjaftueshme shtresash

Ekziston një thënie e famshme që thotë: "Më pak është më shumë". Sidoqoftë, kjo thënie nuk mund të zbatohet kur bëhet fjalë për eksplorimin e sigurt të maleve shkëmbore kanadeze. Kur po krijoni një plan për të eksploruar parqet kombëtare në Kanada me Malet Shkëmbore, ju sugjerohet të paketoni një numër të mjaftueshëm shtresash pasi çdo shtresë ka rëndësi për t'ju mbajtur ngrohtë dhe rehat në motin e ftohtë të maleve.

Qëndroni në një distancë të sigurt nga arinjtë

Ndërsa eksplorojnë parqet kombëtare kanadeze me Rockies, alpinistët ose vizitorët mund të hasin arinj. Ne pajtohemi se është mjaft tërheqëse të bësh një pamje të afërt të arinjve që nuk gjenden zakonisht në pjesë të tjera të vendit. Megjithatë, të afrohesh me arinjtë e ndotur në natyrë nuk është një ide e mirë. Për sigurinë e jetës, ne rekomandojmë të gjithë vizitorët të mbajnë një distancë minimale prej 100 metrash nga arinjtë.

Mbani ushqim dhe ujë gjatë gjithë kohës

Mbajtja e një sasie të mjaftueshme uji dhe ushqimi është jashtëzakonisht thelbësore gjatë eksplorimit të parqeve kombëtare në Kanada. Meqenëse moti dhe kushtet e tjera në male nuk mund të parashikohen saktë çdo herë, është shumë e këshillueshme që të ruhet një furnizim i mirë me artikujt bazë të mbijetesës si ujë, ushqim, veshje të ngrohta, etj. Gjatë aktivitetit të ecjes, pasi të hyjë alpinisti në zonën e egër, ata nuk do të mund të gjejnë ujë apo ushqim. Në situata të tilla, furnizimi me ushqim dhe ujë i paketuar më herët do të jetë i dobishëm.

Kurseni para dhe planifikoni një buxhet për udhëtimin

Është gjithmonë një veprim i zgjuar për të krijuar një buxhet për çdo udhëtim. Për një udhëtim në Kanada veçanërisht, krijimi i një buxheti paraprakisht është një mënyrë e shkëlqyeshme për të siguruar që udhëtari mund të kursejë para pasi eksplorimi i Kanadasë ndonjëherë mund të jetë pak i shtrenjtë. Kursimi i parave dhe krijimi i një buxheti vlen edhe për aktivitetin e eksplorimit të shkëmbinjve kanadezë. Përpara se të filloni udhëtimin tuaj në Malet Shkëmbore në Kanada, ju sugjerojmë të mbani në mend një buxhet që do t'ju ndihmojë të shpenzoni dhe të kurseni para në përputhje me rrethanat. Dhe gjithashtu kaloni një kohë të paharrueshme duke bërë aktivitete që gjithmonë keni dashur t'i bëni!

LEXO MË SHUMË:
Moti i Kanadasë varet nga sezoni aktual që mbizotëron në vend si dhe nga zona e vendit në fjalë. Është një vend i madh dhe moti në pjesët lindore të vendit shpesh mund të jetë krejtësisht i ndryshëm nga ai në pjesët perëndimore.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Procesi i aplikimit për vizë eTA Kanada është mjaft e drejtpërdrejtë dhe nëse keni nevojë për ndihmë ose keni nevojë për ndonjë sqarim, duhet të kontaktoni tonën Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.