Duhet të Shikoni Vende në Montreal

Përditësuar më May 12, 2024 | Kanada eTA

Qyteti më i madh në Kanada Provinca e Kebekut, Montreal u emërua pas malit Royal, një kodër e gjelbër me tre maja që ndodhet në zemër të qytetit. Montreali është qyteti më i populluar në provincën kanadeze të Quebec e cila është kryesisht Frankofon pjesë e Kanadasë. E themeluar në mesin e shekullit të 17-të, fillimisht u quajt Ville-Marie, që do të thotë Qyteti i Marisë. Emri i tij aktual, Montreal, megjithatë, është pas kodrës Mount Royal që qëndron në qytet. Vetë qyteti ndodhet në ishullin e Montrealit dhe disa ishuj të tjerë më të vegjël, si Île Bizard. Frengjishtja është gjuha zyrtare e Montrealit dhe ai që i jepet përparësi nga shumica e folësve. Është qyteti i dytë më i madh frëngjishtfolës në botë pas Parisit. Megjithatë, duhet thënë gjithashtu se shumica e banorëve të qytetit janë dygjuhësh në frëngjisht dhe anglisht dhe ndonjëherë edhe në gjuhë të tjera.

Montreal është një qendër mjaft e madhe kozmopolite e Kanadasë, por shumica e turistët tërhiqen nga qyteti Për të muze dhe të tjera kulturor qendrat e artit, për lagjet e tij të vjetra që ruajnë ndërtesat historike, dhe për lagjet e tjera me butikët e tyre të çuditshëm dhe të lezetshëm, kafenetë dhe restorantet që të kujtojnë jo vetëm Parisin, por edhe qytete të tjera evropiane si Italia, Portugalia dhe Greqia. Nëse do të eksploroni Kanadanë gjatë pushimeve tuaja, kjo kryeqyteti kulturor i Kanadasë është një vend që nuk mund ta humbni. Këtu keni një listë të disa prej atraksioneve më të mira turistike në Montreal.

I rrethuar nga arkitektura franceze-koloniale dhe shumë lagje me kalldrëm që dikur ishin qytete të pavarura, qyteti i Montrealit ka qenë kryesisht i njohur për organizimin e disa prej ngjarjeve më prestigjioze ndërkombëtare në Amerikën e Veriut.

Duke frymëzuar hapësira në natyrë me një mjedis dhe arkitekturë të lë pa frymë, ky është gjithashtu një nga qytetet më të populluara të Kanadasë. i njohur si 'kryeqyteti kulturor' i vendit.

Qyteti është qendra e produksioneve televizive franko-kanadeze të qarkut, teatrit dhe formave të tjera të ndryshme të mediave franceze. Si një përfitim shtesë, qyteti pret festivale të shumta gjatë gjithë vitit, veçanërisht gjatë verës, duke përfshirë Festivalin e Fishekzjarrëve të Montrealit i cili paraqet shfaqjen më të madhe të fishekzjarrëve në botë dhe Festivalin Ndërkombëtar të Xhazit në Montreal, festivali më i madh i xhazit në botë.

Me kaq shumëllojshmëri për të parë përreth, eksploroni disa nga vendet që duhen parë në Montreal gjatë një vizite në Kanada.

Vieux-Montreal ose Montreal i Vjetër

Montreal i Vjetër, i vendosur midis bregut të lumit Saint Lawrence dhe qendrës tregtare dhe tregtare të qytetit të Montrealit, është një rrethi historik në Montreal e cila u themelua dhe u popullua nga kolonët francezë në shekullin e 17-të dhe që ruan ende trashëgiminë dhe trashëgiminë e saj në formën e ndërtesave dhe shtigjeve me kalldrëm të shekullit të 17-të, 18-të dhe 19-të, të cilat i japin pamjen e një lagjeje franceze ose pariziane. Është një nga më të vjetrat dhe vendet më historike urbane që mund të gjenden në Kanada dhe në pjesën tjetër të Amerikës së Veriut si.

Disa nga destinacionet më të njohura turistike në Montrealin e Vjetër janë Bazilika e Notre Dame, e cila është Kisha Katolike më e vjetër në Montreal dhe është e famshme për kulla binjake mbresëlënëse, punime druri të bukura dhe xham të njomur që të lë pa frymë; Vendi Jacques-Cartier, i cili është një shesh i famshëm për kopshtet e tij që dikur ishin pjesë e një vilë që u dogj në 1803, për një treg të njohur ku gjenden sende arti, zanate dhe suvenire, si dhe kafene dhe shtëpi viktoriane; të Pointe-à-Callière, Musée d'archéologie et d'historie, i cili është një muze i arkeologjisë dhe historisë që shfaq artefakte nga kombet e para indigjene të Montrealit si dhe ato nga historia koloniale britanike dhe franceze; dhe Rue Saint-Paul, rruga më e vjetër në Montreal.

Bazilika Notre-dame

A e dini se Montreali është një nga destinacionet më të famshme në Kanada për shkak të kishave të lashta me dizajne të brendshme që nuk gjenden askund tjetër në botë? Epo, Bazilika Notre-Dame, e cila është një nga kishat më të lashta në Montreal, u ndërtua në mesin e shekullit të 17-të. Kjo kishë është e njohur për të qenë një nga destinacionet më tërheqëse në Kanada pasi tërheq mijëra vizitorë çdo vit nga i gjithë planeti për shkak të brendësisë së saj magjepsëse dhe dizajnit të brendshëm që të lë pa frymë. Bazilika e Notre-Dame është një kishë e përsosur, pasi është një shtëpi e xhamit me njolla që përfaqëson historinë perandorake të Montrealit. Kjo kishë është gjithashtu e famshme për gdhendjen hyjnore të skulptorit të shquar të Louis-Philippe Hebert. Për të eksploruar koleksionin fantastik të Bazilikës së Notre Dame, rekomandohet një turne njëzet minutash nga organizatorët.

Jardin Botanique ose Kopshti Botanik

A Site Historik Kombëtar në Kanada, Kopshti Botanik në Montreal, ndodhet në terren përballë Stadiumit Olimpik të qytetit dhe përbëhet nga 30 kopshte tematike dhe 10 serra me koleksione dhe objekte të tilla që është një nga kopshtet botanike më domethënëse në të gjithë botën. Këto kopshte përfaqësojnë shumicën e klimave në botë dhe përfshijnë gjithçka, nga kopshtet japoneze dhe kineze te ato me bimë medicinale dhe madje toksike. Isshtë gjithashtu domethënës sepse ka një kopsht specifik për të bimë që rriten popujt e Parë të Kombeve të Kanadasë. Përveç bimëve, ekziston edhe një insektarium me insekte të gjalla, an Arboretum me pemë të gjalla, dhe disa pellgje me shumë specie zogjsh.

Me kopshte tematike të përhapura dhe një serë, Kopshti Botanik i Montrealit pret për vizitorët e tij lloje bimësh gjatë gjithë sezonit. Një oaz i vendosur në zemër të qytetit, ky kopsht është një nga më të mirët dhe më të mirët e këtij lloji në botë.

Parq Jean Drapeau

Ky është emri që u është dhënë dy ishujve Ishulli i Shën Helenës dhe ishulli artificial Notre Dame kur grupohen. Ata janë të famshëm për Panairin Botëror që u zhvillua këtu në 1967 i njohur si Ekspozitë Ndërkombëtare dhe Universale ose Ekspozitë 67. Notre Dame është një ishull artificial që u ndërtua posaçërisht për ekspozitën dhe madje edhe Shën Helenës u zgjerua artificialisht. Të dy ishujt së bashku u emëruan Jean Drapeau pas burrit që ishte kryetar i bashkisë së Montrealit në vitin 1967 dhe që inicioi Expo 67. Parku është më i famshëm në mesin e turistëve për Ra Ronde, një park zbavitës; Biosferë, një muze mjedisor i cili është ndërtuar në formën e një sfere me një kupolë gjeodezike të bërë me grilë; Muzeu Stewart; Olimpiku i Bassin, ku ndodhën ngjarjet e vozitjes në Lojërat Olimpike; dhe një kurs gare.

BIODOME

Parc Jean Drapeau Montreal

Një shëtitje nëpër pesë ekosisteme të gjetura në të gjithë Amerikën, kjo është dalja më emocionuese dhe argëtuese e familjes në Montreal. Një shembull i madh i natyrës që lulëzon në mes të qytetit, Biodome do të thotë "shtëpia e jetës", i cili gjithashtu mund të përshkruhet si një mjedis natyror i krijuar nga njeriu.

I njohur si kompleksi më i madh i muzeut të shkencës natyrore në Kanada, ky është një vend që meriton një etiketë që duhet vizituar.

La Grande Roue de Montréal

E njohur si rrota më e lartë e Ferrisit në Kanada, ky atraksion u ndërtua vetëm së fundmi në vitin 2017. E vendosur në Portin e Vjetër të Montrealit, me teknologjinë më të fundit të artit, kjo rrotë është krijuar për të ofruar pamje mahnitëse të qytetit.

Një atraksion që duhet parë për të gjithë vizitorët, nuk ka si të humbasë pamjen e kësaj rrote gjigante me pamje 360 ​​gradë të lumit St.Lawrence dhe më gjerë.

Muzeu i Arteve të Arteve të Bukura ose Arteve të Bukura

Muzeu i Arteve të Bukura në Montreal i MMFA është muzeu më i vjetër dhe më i madh në Kanada dhe koleksionet e saj të mëdha të pikturave, skulpturave dhe arti i mediave të reja, e cila është një fushë e madhe në zhvillim e arteve në shekullin dixhital 21, përfshin vepra të gjera, të tilla si kryevepra nga piktorë të rëndësishëm evropianë si dhe skulptorë, nga Mjeshtrat e Vjetër te Realistët te Impresionistët te Modernistët; pjesë që shfaqin Kulturat Botërore dhe Arkeologjia Mesdhetare; dhe gjithashtu arti afrikan, aziatik, islamik dhe të Amerikës së Veriut dhe Jugut. Ajo është e ndarë në pesë pavijone, kushtuar fushave të ndryshme të artit, të tilla si disa për artin modern dhe bashkëkohor, të tjerët për arkeologjinë dhe artin antik, të tjerët për artin kanadez, dhe të tjerët për artin ndërkombëtar ose botëror. Nëse jeni fare i interesuar për artin, kjo është një vend që duhet parë në Kanada.

h2>Parku Maisounouvie

E vendosur në lagjen Rosemont–La Petite-Patrie të Montrealit, ky konsiderohet si një nga parqet e mëdha të qytetit. I njohur si një oaz i qytetit urban, parku ofron një sërë aktivitetesh në natyrë duke përfshirë ndër-ski vend dhe një shesh patinazhi.

Tregu Jean Talon

Një treg fermerësh në rrethin e Italisë së Vogël, ky treg pret një sërë frutash, perimesh vendase dhe një sërë kuzhinash etnike. E themeluar në vitin 1933, tregu ishte një nga të parët në Montreal dhe është i njohur për shijet e tij multikulturore. Ky një nga tregjet më të vjetra të qytetit është vendi më i mirë për të shijuar frutat dhe perimet sezonale, me shumë mundësi për të shijuar prodhimet vendase.

Tregu i Bonsecours

I vendosur në Montrealin e Vjetër, tregu publik dykatësh ka qenë një nga tregjet kryesore të qytetit për njëqind vjet. Ndërtesa historike e tregut është njohur si një nga ndërtesat e trashëgimisë në Montreal.

I njohur si ndërtesa më e njohur dhe më e shquar në qytet, tregu përmban gjithçka, nga veshjet dhe aksesorët deri te galeritë e artit dhe restorantet.

Parku La Fontaine

Ky park urban prej 34 hektarësh është krijuar me peizazhe të stilit anglez dhe francez. Parku është një nga më e mira për t'i shpëtuar ngutjes së qytetit dhe është e mbushur me shtigje të gjelbra, fusha dhe pellgje, duke e shtuar këtë vend në mesin e pikave piktoreske të Montrealit për t'u ndalur dhe për të kaluar pak kohë relaksuese.

Parku Mbretëror i Malit

Parku Mbretëror i Malit

Mount Royal Park, i cili njihet si një nga parqet më madhështore në Kanada, ndodhet afër zemrës së Montrealit. Në këtë park mahnitës, vizitorët do të jenë në gjendje të shohin dy monumente të famshme të cilat janë-

  • Monumenti i Jacques Cartier
  • Monumenti i Mbretit George IV

Një nga gjërat më të mira për të bërë është të hidhni një sy në shpatet piktoreske perëndimore të Montrealit. Këtu, grupe të shumta etnike, me prejardhje të ndryshme, qëndruan në qetësi për shekuj. Ky park është një nga parqet më mahnitëse jo vetëm në Montreal, por në të gjithë Kanadanë, pasi paraqet pamjet piktoreske të të gjithë Île de Montreal dhe Shën Lawrence nga një pikë hyjnore që me siguri do të bëjë çdo eksplorues të dashurohet me Montrealin. . Është shumë e rekomanduar për të gjithë vizitorët që të bëjnë një vizitë në Mount Royal Park gjatë ditës. Kjo është thjesht sepse pamjet e maleve gjigante Adirondack në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dallohen më së miri gjatë ditës.

Lagje e kinezëve

Kjo eshte nje Lagje kineze në Montreal që u ndërtua për herë të parë në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të nga punëtorë kinezë që u shpërngulën në qytetet kanadeze pasi emigruan në Kanada për të punuar në minierat e vendit dhe për të ndërtuar hekurudhën e tij. Lagjja është e mbushur me restorante kineze dhe të tjera aziatike, tregje ushqimore, dyqane dhe gjithashtu qendra komunitare. Turistët nga e gjithë bota shijojnë lagjen unike etnike, por nëse po vizitoni Kanadanë nga një vend i Azisë Lindore, do ta gjeni veçanërisht një vend interesant.

Kulla e Sahatit e Montrealit

Kulla e Sahatit në Montreal është një destinacion ideal për t'u vizituar gjatë verës pasi ofron një mundësi relaksuese për shëtitje rreth zonës. Quhet edhe Kulla e Sahatit të Montrealit 'Ora përkujtimore e marinarëve'. Kjo është kryesisht për shkak se kjo pikë referimi mahnitëse u ndërtua në nderimi i ushtarëve kanadezë që sakrifikuan jetën e tyre në Luftën e Parë Botërore. Kulla e Sahatit të Montrealit ka njëqind e nëntëdhjetë e dy hapa e cila mund të ngjitet për të marrë një pamje hyjnore të Montrealit të Vjetër. Pranë kësaj kulle sahati, vizitorët mund të vizitojnë plazhin e Kullës së Sahatit për një ditë të ftohtë dhe të qetë vere!

Ronde

La Ronde është renditur si një nga vendet më të dëshirueshme për të kaluar pushimet verore ne Kanada. La Ronde është një park argëtues emocionues dhe i mbushur me aventura. Ky park përmban më shumë se dyzet udhëtime të cilat janë të preferuara nga të rriturit, fëmijët dhe vizitorët e parkut zbavitës të të gjitha moshave. Midis eksplorimit të të gjitha dyzet udhëtimeve në parkun argëtues La Ronde, duhet të bëni me siguri një pushim të shpejtë për t'u kënaqur me një kohë të shpejtë rostiçeri. Provoni restorante të ndryshme të brendshme në park, ku vizitorët mund të gjejnë disa nga pjatat më dekadente të përgatitura në përsosmëri. Për të përfunduar ditën e mbushur plot me aventura, ju rekomandojmë të bëni pazar në bollëkun e dyqaneve me një përzgjedhje të pafund të mallrave rajonale dhe me cilësi të lartë

LEXO MË SHUMË:

Një nga provincat më të populluara në Kanada, British Columbia përbëhet nga disa nga qytetet më metropolitane të Kanadasë, si Victoria dhe Vancouver, Vankuveri është një nga metropolet më të mëdha në të gjithë Paqësorin Veriperëndimor.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezëdhe Qytetarë portugezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.