Duhet të Shikoni Vendet në Victoria

Përditësuar më Apr 28, 2024 | Kanada eTA

Kryeqyteti i provincës së British Columbia në Kanada, Victoria është një qytet i vendosur në skajin shumë jugor të Vancouver Island, i cili është një ishull në Oqeanin Paqësor që ndodhet në Bregun Perëndimor të Kanadasë. E shtrirë në skajin jugor të Kanadasë Perëndimore, Victoria është vetëm pak larg nga Uashingtoni në Shtetet e Bashkuara. Të qyteti e ka emrin nga Mbretëresha Victoria (fillimisht quhej Fort Victoria) dhe kur britanikët filluan të vendoseshin në Kanada në vitet 1840, Victoria ishte një nga vendbanimet e para britanike në Paqësorin Veriperëndimor. Por shumë kohë përpara kolonizimit dhe vendosjes evropiane, qyteti ishte tashmë i populluar dhe i banuar nga popujt indigjenë të Kombeve të Parë të Bregut Salish. I rrethuar nga malet dhe oqeani, Victoria është e njohur për klimën e saj të këndshme, pa borë dhe të butë, Në fakt, klima më e butë në të gjithë Kanadanë, dhe bukurinë e bregdetit dhe plazheve të saj. Është gjithashtu popullor i njohur si Qyteti i Kopshteve të Kanadasë për shumë kopshte dhe parqe të bukura në këtë qytet me ritme të ngadalta. Ajo është gjithashtu e mbushur plot me ndërtesa dhe kështjella historike muze. Këtu është një listë e këtyre atraksioneve turistike më të mira në Victoria, Kanada.

Muzetë

Victoria ka një histori magjepsëse pasi një nga qytetet më të vjetra në Paqësorin Veriperëndimor dhe kështu ka kuptim vetëm që ai ka gjithashtu disa muze të rëndësishëm dhe intrigues që shfaqin këtë histori dhe kulturën e qytetit siç ka evoluar gjatë shekujve. Të Kolumbia Mbretërore Britanike Muzeu është një nga muzetë më të rëndësishëm të historisë natyrore dhe kulturore në Kanada, ai ka ekrane interaktive, 3D që ju lejojnë të përjetoni pyjet e shiut, të shikoni kafshët, të shikoni objekte koloniale, si dhe të dëshmoni ritualet indigjene dhe të mësoni për jetën dhe betejat e popujt e Kombeve të Parë. Një tjetër muze i rëndësishëm është Muzeu Detar i Kolumbisë Britanike, i cili është Muzeu Detar më i vjetër i Kanadasë dhe shfaq artefakte që përshkruajnë eksplorimet dhe aventurat detare të Kolumbisë Britanike.

Ndërtesat e trashëgimisë dhe kështjellat

As një nga vendbanimet e para evropiane në Kanada, Victoria ka shumë ndërtesa dhe kështjella të trashëgimisë historike që shërbejnë si kujtues të një epoke të shkuar dhe gjithashtu i shtojnë një bukuri fshatare këtij qyteti të qetë. Të Ndërtesat e Parlamentit në Victoria, e cila është selia zyrtare e qeverisë së provincës, u ndërtua në fund të shekullit të 19-të struktura e saj prej guri, kopshtet e mirëmbajtura, një statujë e një personazhi historik në kupolën e saj dhe dritat që i japin jetë natës, janë të gjitha gjërat që e bëjnë atë të veçantë. Ju madje mund të bëni një turne në qendër të qytetit me një karrocë kuajsh.

Një tjetër Ndërtesa e shekullit të 19-të në Victoria është Kalaja e Craigdarroch, e cila u ndërtua nga një minator i pasur qymyrguri si një shtëpi për gruan e tij dhe arkitektura viktoriane e të cilit është ikonë, me dritare xhami me njolla, punime druri të bukura dhe të ndërlikuara, shumë antike nga koha kur u ndërtua dhe një shkallë mahnitëse prej 87 hapash lisi. Tani është një shtëpi muze historik. Muzeu Hatley Park është gjithashtu një vend historik kombëtar, me atraksionet kryesore që janë Kalaja White Hatley e ndërtuar në fillim të shekullit të 20-të, dhe disa kopshte të bukura japoneze, italiane dhe rozë në pronë që janë projektuar në stilin e kopshtit Eduardian.

Plazhet, Liqenet dhe Sportet e Jashtme

E vendosur në brigjet e thyer të Paqësorit të Kanadasë, Victoria është e rrethuar nga oqeani dhe ka shumë gjire, plazhe dhe liqene. Disa nga plazhet më të njohura në Victoria që duhet të vizitoni janë Plazhi Gonzalez, Plazhi i Gordondhe Plazhi i përroit Muir. Nga Muir Creek, ju mund të shihni gjithashtu ngushticën e Juan de Fuca, e cila është një trup uji në Oqeanin Paqësor, në qendër të së cilës kalon kufiri ndërkombëtar midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara.

Ka edhe të tillë liqenet skenike në Victoria si Liqeni i Kempit, një liqen me ujë të ëmbël plot zambakë uji dhe pilivesa; Parku Rajonal i Liqenit Thetis, i cili gjithashtu ka një plazh me rërë; të bashkuara Liqeni i Elkut Liqeni i kastorit, Prospect Lake, dhe shumë të tjera. Ekziston edhe një vend i quajtur Parku Rajonal Sooke Potholes, i cili ka një formacion gjeologjik shumë unik, i cili është disa pishina të thella me shkëmbinj të lëmuar. Ju gjithashtu mund të ecni këtu. Vija bregdetare dhe malet e Viktorias bëjnë të mundur shumë aktivitete të tjera sportive dhe rekreative në natyrë. Nga ecja në këmbë, çiklizmi, kajak, zhytje dhe peshkim, te ziplining, ju mund t'i bëni të gjitha këtu.

Victoria Victoria, kryeqyteti i Kolumbisë Britanike

Restorante Dhe Kafene

Kanadaja është padyshim e famshme për peizazhet e saj piktoreske, plazhet e pacenuara, qytetet verbuese dhe aventurierë në Rockies. Megjithatë, një veçori jetësore, që i shton një milion bukuri bukurisë dhe popullaritetit të Kanadasë, është kuzhina kanadeze! Sidomos në Victoria, së bashku me të qenit një pikë e nxehtë për muzetë e rëndësishëm, ndërtesat e trashëgimisë dhe kështjella, plazhet e pacenuara, liqenet e bukur dhe sportet argëtuese në natyrë, ushqimi është i patëmetë. Ekspertiza e kuzhinës së Victoria është folur jo vetëm nga vendasit që jetojnë në zonë, por edhe nga udhëtarët ndërkombëtarë që vizitojnë veçanërisht Victoria-n, për t'u kënaqur me pjatat me cilësi të lartë të servirura në kafene të bukura dhe restorante

Veçanërisht, nëse doni të gërmoni në parajsën e ngrënies aziatike me shkrirje, atëherë Restorant Aura Waterfront është zgjedhja më e mirë për ju! Nëse picat e furrës me dru, dërrasat ekzotike të karkalecave, oktapodi i marinuar dhe Duck Bolognese ju ndjejnë shije, atëherë duhet të shijoni Boom Batten. Nëse jeni dikush me një dhëmb të ëmbël, atëherë ju rekomandojmë të drejtoheni Agrius e cila është një nga kafenetë më të mira në Victoria. Këtu, ju mund të kënaqeni me një gamë të gjerë pastash, supash dhe sanduiçesh për të kënaqur qiellzën tuaj. Për një darkë komode në një kafene të stilit mesdhetar, Kafe Brio kryeson listën pasi shërben koleksionin më të mirë të bukës, makaronave, ushqimeve, ëmbëlsirave dhe specialiteteve të tjera të përgatitura në shtëpi. Të Restorant OLO në Victoria është një restorant shumë i përfolur nga vendasit pasi shërben disa nga pjatat më të mira me salmon, makarona, biftek me brinjë të shkurtra dhe tartar qengji në Victoria. Pjesa më e mirë e këtij restoranti është se të gjitha pjatat janë krijuar posaçërisht në shtëpi nga kuzhinierë me përvojë duke ruajtur standardet e cilësisë.

Xhennete

Qyteti i Kopshteve të Kanadasë, E Victoria-s klima bregdetare krijon kushte lulëzimi për kopshtet dhe parqet në qytet. Ndërsa pjesa tjetër e Kanadasë është ende duke përjetuar dimër thumbues, në Victoria pranvera vjen nga vetë shkurti. Lulet lulëzojnë në të gjitha kopshtet e saj, disa prej të cilave janë kopshtet më të famshme në Kanada. Për shembull, Kopshtet Butchart 20 hektarësh janë një nga punimet më të mira të hortikulturës në Kanada.

Një tjetër nga kopshtet e famshme të Victoria është Xhennete Victoria Butterfly e cila strehon jo vetëm më shumë se 70 lloje fluturash dhe tenjash tropikale, ekzotike, por edhe zogj, peshq, zvarranikë, madje edhe insekte nga e gjithë bota në një insektarium. Hapësira e brendshme e kopshteve është kthyer në një xhungël tropikale me ujëvara, pemë dhe lule që ekzistojnë me fluturat dhe kafshët e tjera si në ekosistemin natyror.

La Kopshti Abkhazi është gjithashtu e bukur në Victoria, e ndërtuar në vitin 1946 nga princi i mërguar dhe princesha Abkhazi, nga një familje princërore në Gjeorgji, një vend në Euroazi. Ky kopsht i trashëgimisë, me tokën e tij të pjerrët dhe pamjet mahnitëse, ka gjithashtu një çajtore, i famshëm për çajin e tij marokenë, ku shërbehet edhe ushqim rajonal ose i prodhuar nga prodhimet e rritura në vetë kopshtin.

LEXO MË SHUMË:
Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni vende që duhet parë në Montreal.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezëdhe Qytetarët danezë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.