Vendet që duhen parë në Manitoba, Kanada

Përditësuar më Apr 28, 2024 | Kanada eTA

Manitoba ka shumë pamje dhe gjëra për të ofruar për turistët nga plazhet, liqenet dhe parqet krahinore e deri në monumentet kulturore dhe vende të tjera argëtuese në qytete të tilla si Winnipeg.

E vendosur në qendrën gjatësore të Kanadasë, Manitoba është një provincë preri e Kanadasë, i pari nga vetëm tre, të tjerët janë Alberta dhe Saskatchewan. Ashtu si shumë vende në Kanada, Manitoba ka një terren dhe peizazh të larmishëm, me tundrën arktike, vijën bregdetare të Gjirit të Hudson, një pyll boreal ose halore, dhe natyrisht, toka bujqësore preri, e cila përfshin kullota të buta ose savana. Nga plazhet, liqenet dhe parqet provinciale deri te monumentet kulturore dhe pika të tjera argëtuese në qytete të tilla si Winnipeg, Manitoba ka shumë pamje dhe gjëra për t'u ofruar turistëve që vizitojnë Kanadanë. Këtu është një listë e të gjitha vendeve që duhet të vizitoni në Manitoba.

Churchill

I ndodhur në brigjet e Gjirit Hudson, i cili është një trup i kripur në Kanadanë verilindore, i konsideruar si një det margjinal klimatik i Oqeanit Arktik, qyteti i Churchillit është i famshëm në mbarë botën për arinjtë e shumtë polarë që gjenden këtu, veçanërisht në vjeshtë. gjë që ka bërë që qyteti të njihet gjerësisht si Ariu Polar Kryeqyteti i Botës. Kjo është ajo që drejton industrinë e turizmit të Churchillit. Kur arinjtë polarë dalin në breg për të gjuajtur foka në vjeshtë, turistët fillojnë të dynden në qytet për të parë këto kafshë të mrekullueshme.

Turistëve u ofrohen turne në automjete të mëdha të quajtura buggies tundra përmes dritareve të mbyllura në kafaz mund të shohin nga afër arinjtë. Ju gjithashtu mund të shikoni balena beluga në Churchill dhe nëse shkoni në netët e duhura, Churchill është gjithashtu një vend i mrekullueshëm për të përjetuar aurora borealis jashtë botës ose Dritat Veriore, të cilat janë të dukshme në qiell 300 netë në vit. Ndërsa jeni në Churchill, mund të shikoni gjithashtu Itsanitaq or Muzeu Eskimo ku janë ekspozuar gdhendjet dhe artefaktet inuit të vjetra që datojnë në 1700 pes.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Fort Prince of Wales, i cili është një vend Historik Kombëtar që ruan mbetjet e një fortese në formë ylli të shekullit të 18-të.

Parku Kombëtar i Kalërimit të Malit

Ulur në Manitoba Escarpment, terreni dhe peizazhi i larmishëm i këtij parku dhe rezervati kombëtar është një përfaqësim i përsosur i shumëllojshmërisë së të njëjtit në pjesën tjetër të provincës. Ai përbëhet nga toka bujqësore në preri, toka e pyllëzuar e parkut, si dhe disa liqene dhe përrenj. Kjo do të thotë gjithashtu se parku ruan tre ekosisteme të ndryshme, duke e bërë atë një park i rëndësishëm kombëtar. Ju mund të bëni shumë gjëra gjatë vizitës në Parkun Kombëtar Riding Mountain, si disa nga liqenet e tij të thella, si p.sh Clear Lake, Liqeni Katherinedhe Liqeni i thellë, të cilat janë të gjitha popullor në mesin e peshkatarëve.

Ju gjithashtu mund të merrni pjesë në të tilla sportet e ujit si shëtitje me varkë, kayaking, vozitje me kanoe, notdhe zhytje scuba këtu. Vizitorët e parkut gjithashtu mund të shikojnë disa nga kafshët e egra që banojnë në park nga një distancë, si bizon, ujqër, arinj, dreri, dre, etj. Ka gjithashtu shtigje për aktivitete të tilla rekreative si ecja, çiklizmi, udhëtimi me çanta shpine dhe edhe ndër-shtetërore ski gjatë dimrit. Brenda ambienteve të Parkut ka edhe kampe, fusha golfi dhe fusha tenisi.

gimli

Një qytet i vogël rural në Manitoba, i vendosur pranë Liqenit Winnipeg, Gimli, emri i të cilit është nordisht për 'Shtëpia e perëndive' është unike midis të gjitha qyteteve kanadeze për kulturën e saj Islandeze. Kjo për shkak se islandezët ishin evropianët e parë që u vendosën ndonjëherë në Gimli dhe në fakt në të gjithë Manitoba si pjesë e asaj që quhej Islanda e Re në atë kohë. Tani turistët shkojnë në këtë qytet turistik për të dëshmuar monumentet e ndryshme islandeze në të gjithë qytetin, për të shijuar plazhin popullor Gimli, për të shëtitur përgjatë portit Gimli, i cili është porti më i madh i Liqenit Winnipeg dhe gjithashtu i rëndësishëm për industrinë tregtare të peshkimit të Gimlit, dhe për të marrë pjesë në shumë festivale të famshme që zhvillohen këtu, si Festivali Islandez i Manitobës ose Islendingadagurinn, i mbajtur gjatë një fundjave të gjatë në fillim të gushtit, i cili që nga vitet 1930 po zhvillohet në Gimli, dhe në të cilin mund të shijoni vepra arti tradicionale islandeze, pjata, etj.

Ishulli Hecla

Ishulli Hecla, afër Winnipeg, dhe i vendosur në liqenin Winnipeg, është arratisja perfekte verore ndaj natyrës. Pjesa e Parku Provincial Hecla-Grindstone, e cila përfshin disa ishuj të tjerë të vegjël, Hecla gjithashtu ka një histori islandeze. Emërtuar sipas vullkanit Mali Hekla në Islandë, ky ishull është sot një vendstrehim piktoresk për të gjithë turistët që vizitojnë Manitoba. Ka gjëra të pafundme që mund të bësh këtu, si p.sh. të ecësh në plazh, të ecësh përgjatë bregut të qetë, të vizitosh farin dhe liqenet e Hecla, të ecësh në shëtitje, të bësh golf, ski ndër-vend, etj Dhe pastaj sigurisht që ka Resorti Lakeview Hecla, i cili është vendpushimi i përsosur për të kaluar një pushim të qetë, të qetë, por argëtues në fundjavë, ku do të merrni një spa, shumë restorante, një fushë golfi, një pishinë të brendshme, etj.

Winnipeg

Ura e Esplanade Riel në Winnipeg

Një nga qytetet më të njohura në Kanadanë Qendrore dhe më i madhi në dhe kryeqyteti i Manitobës, Winnipeg ndodhet në pikën ku takohen lumi i Kuq dhe lumi Assiniboine. Emri i tij vjen nga ai i liqenit Winnipeg aty pranë, emri i të cilit vetë rrjedh nga një gjuhë indigjene në të cilën do të thotë ujë me baltë. Për shkak se shtrihet në skajin e Kanadasë Perëndimore, është i njohur si Porta drejt Perëndimit. Atje jane shumë atraksione turistike në Winnipeg, Të tilla si Forkset, një treg që ndodhet në disa ndërtesa historike që dikur përdoreshin për riparime hekurudhore; të Muzeu Kanadez për të Drejtat e Njeriut, e cila është një pikë referimi e re në Winnipeg, galeritë e të cilit shfaqin histori të të drejtave të njeriut; të Muzeu Manitoba, duke shfaqur historinë e kësaj krahine, me artefakte të tilla si fosilet e dinosaurëve miliona vjeçarë, dhe ekspozita që rikrijojnë dhe shfaqin Dritat Veriore, dhe pika të vjetra tregtare, anije me vela, etj.

Këshilla udhëtimi për Manitoba, Kanada

Paketoni sipas stinës.

Në dimër, temperaturat në Manitoba mund të bien në -40°C. Prandaj, rekomandohen shtresa të ngrohta kur udhëtoni në Manitoba në motin e dimrit. Nëse planifikoni të udhëtoni në Manitoba gjatë sezonit të verës, ju rekomandojmë veshje të buta dhe delikate pasi lagështia e verës ndonjëherë mund të jetë e pakëndshme.

Planifikoni udhëtime ditore nga Winnipeg.

Për të shijuar sa më shumë nga udhëtimi juaj në Manitoba, duhet të planifikoni një udhëtim ditor nga Winnipeg. Kjo është shumë më e mundshme sesa një udhëtim i plotë rrugor në Manitoba.

Mos humbisni një udhëtim në plazh.

Të vizitosh Manitoba për pushime në plazh është një nga planet më të mira. Manitoba ka shumë liqene të famshëm si Liqeni Manitoba dhe Liqeni Winnipeg. Ditët buzë detit janë zakonisht ditët më të mira të një udhëtimi në Manitoba.

Kërkoni për arinj polarë.

Manitoba është shumë popullor në Kanada për strehimin e shumë arinjve polarë. Vendet cilësore për të gjetur arinj polarë në Manitoba përfshijnë Churchill dhe kopshtin zoologjik Winnipeg.

Merr nje makine me qera.

Nëse dëshironi të shkoni në një udhëtim rrugor nga Manitoba, marrja me qira e një makine është ideja më e mirë. Është shumë e lehtë të marrësh me qira një makinë në Kanada, kështu që është një mundësi e mahnitshme për të marrë me qira një makinë nga shërbimet e qirasë Nëse dëshironi të kaloni më shumë kohë duke parë shkëlqimin e Manitoba me familjen tuaj

Njihuni me muzetë.

Manitoba, Kanada ka shumë muze të klasit botëror. Këta muze në Manitoba duhet të vizitohen pasi u ofrojnë vizitorëve një kuptim të përditësuar të rëndësisë kulturore dhe historike të Manitobës dhe Kanadasë.

LEXO MË SHUMË:

Niagara është një qytet i vogël, i këndshëm në Ontario, Kanada, i cili shtrihet në bregun e lumit Niagara dhe njihet për spektaklin e famshëm natyror të krijuar nga tre ujëvarat e grupuara si Ujëvara e Niagarës.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezëdhe Qytetarët meksikanë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.