Vendet që duhen parë në New Brunswick, Kanada

Përditësuar më Apr 28, 2024 | Kanada eTA

New Brunswick është një destinacion popullor turistik në Kanada, shumica e atraksioneve të tij janë në bregdet. Parqet e tij kombëtare, plazhet me ujë të kripur, gropat e baticës, vëzhgimi i balenave, sportet ujore, qytetet historike dhe muzetë, dhe shtigjet e ecjes dhe kampet sjellin turistët këtu gjatë gjithë vitit.

Pjesë e Kanadasë Provincat e Atlantikut, pra, provincat kanadeze që ndodhen në bregdetin e Atlantikut, ose Provincat Detare, New Brunswick është provinca e vetme dygjuhësore e Kanadasë, Me gjysma e qytetarëve të saj janë anglofonë gjysma tjetër janë frankofonë. Ai përbëhet nga disa zona urbane, por pjesa më e madhe e tokës, të paktën 80 për qind e saj, është e pyllëzuar dhe me popullsi të rrallë. Kjo është ndryshe nga provincat e tjera Detare të Kanadasë. Për shkak se është më afër Evropës se çdo vend tjetër në Amerikën e Veriut, ishte një nga vendet e para të Amerikës së Veriut që u vendos nga evropianët.

Parku Kombëtar Fundy

Parku Kombëtar Fundy përbëhet nga një vijë bregdetare e pazhvilluar që ngrihet në malësitë kanadeze ku pylli i New Brunswick dhe baticat eGjiri i Fundit takohen. Gjiri i Fundit është i njohur për të pasur baticat më të larta në botë, deri në 19 metra thellësi, të cilat lindin fenomene të tilla natyrore si shpimet e baticës dhe rrëshqitjet, dhe këto baticë kanë krijuar një vijë bregdetare të thyer me shkëmbinj, shpella detare dhe shumë formacione shkëmbore.

Parku Kombëtar Fundy ndodhet midis qyteteve të Moncton Shën Gjonit në New Brunswick. Përveç që përbëhet nga vija bregdetare e Gjirit të Fundit, Parku përfshin më shumë se 25 ujëvara; të paktën 25 shtigje ecjeje, më të njohurat janë ato Rrafshinat e Karaibut gjurmë dhe Ujëvara e Diksonit; shtigje për biçikleta; kampingje; dhe një fushë golfi dhe një pishinë të nxehtë me ujë të kripur. Vizitorët gjithashtu mund të bëjnë ski dhe këpucë dëbore këtu, midis sporteve të tjera dimërore. Ju gjithashtu nuk mund të humbisni ujëvarat më të bukura të Parkut: Dickson Falls, Laverty Falls dhe Third Vault Falls.

St Andrews

Një qytet i vogël në New Brunswick, St Andrews ose Shën Andrews pranë Detit është një destinacion popullor turistik në New Brunswick. Qyteti ka shumë atraksione turistike, të tilla si shtëpi dhe ndërtesa historike, disa prej të cilave janë vende të rëndësishme historike dhe pika referimi; qendrat shkencore dhe muzetë; dhe kopshte dhe hotele. Por tërheqja kryesore e qytetit është shikimi i kafshëve detare në Gjirin e Fundit. Çdo verë shumë lloje balenash dhe kafshë të tjera detare vijnë këtu.

In Pranvera Minke Balena Finback mbërrijnë, dhe deri në qershor Porpoises Harbour, Balena kurrizoredhe Delfinët me anë të bardhë janë edhe këtu. Shumë specie të tjera, të tilla si balena e rrallë e djathtë e Atlantikut të Veriut, janë me këtë rast Mesi i verës. Kjo ndodh deri në tetor, me gushtin që është muaji kur shanset për të dalluar ndonjë nga këto kafshë janë më të lartat. Nga St Andrews, ju mund të merrni çdo numër lundrimesh për të parë balenat. Disa kroçera madje kanë aktivitete të tjera të planifikuara në anije që do ta bëjnë atë një udhëtim të vogël argëtues për ju.

Ishulli Campobello

I hapur nga mesi i qershorit deri në shtator, ju mund të arrini në këtë ishull brenda Gjirit të Fundit duke marrë një traget nga kontinenti New Brunswick në ishullin e Drerit dhe më pas nga atje në Campobello. Ndodhet gjithashtu në brigjet e Maine në Shtetet e Bashkuara dhe kështu mund të arrihet prej andej drejt nëpërmjet një ure. Është një nga tre ishujt Fundy që grupohen si Motrat Fundy.

Pamjet e peizazhit këtu janë befasuese dhe ju mund të përjetoni bukurinë e paprishur të natyrës këtu përmes shumë shtigjeve të ecjes dhe kampeve që gjenden në Parku Krahinor Hove Herring or Parku Ndërkombëtar Roosevelt Campobello. Ju gjithashtu mund të ecni përgjatë plazheve këtu ose të vizitoni faret. Ju gjithashtu mund të shkoni shëtitje me varkë, shikuar balenë, kayaking, Geocaching, shikimi i zogjvedhegolfit, dhe gjithashtu vizitoni galeritë e artit, restorantet dhe festivalet këtu.

Shkëmbinjtë Hopewell

Shkëmbinjtë Hopewell Shkëmbinjtë Hopewell quhen edhe Shkëmbinjtë e vazove me lule ose thjesht Shkëmbinjtë

Shkëmbinjtë Hopewell ose Shkëmbinjtë e Luleve janë një nga formacionet shkëmbore që ka shkaktuar erozioni nga baticat e Gjirit të Fundit. E vendosur në Cape Hopewell, pranë Parkut Kombëtar Fundy, këto janë disa nga më të formacione magjepsëse shkëmbore në botë, me format e tyre të pazakonta të gërryera. Ajo që i bën ata të veçantë është se duken të ndryshëm në baticë dhe baticë, dhe për një përvojë të plotë dhe të pasur, duhet t'i shihni gjatë një cikli të plotë të baticës. Në baticë, ju mund të shikoni mes tyre në dyshemenë e oqeanit, dhe në valën e lartë, mund të merrni një ekskursion me kajak të udhëhequr atyre. Në çdo rast, në çdo kohë do të gjeni roje parku këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja në lidhje me këtë vend magjepsës. Përveç dëshmimit të fenomenit të mahnitshëm natyror, ju gjithashtu mund të vini këtu për të parë shumë lloje zogjsh bregdetar.

Zbritja e Mbretit

Për adhuruesit e historisë, ky është një nga vendet më magjepsëse ndonjëherë. Me ndërtesat e ruajtura nga fillimi i shekullit të 19-të deri në fillim të shekullit të 20-të, King's Landing në New Brunswick nuk është një qytet apo vendbanim historik, por një muze i gjallë i historisë. Prandaj, ndërtesat e saj nuk janë nga një qytet historik aktual, por janë shpëtuar nga zonat përreth, janë rikrijuar ose modeluar për të përfaqësuar një fshat rural të Nju Brunswick të shekullit të 19-20-të. Filluar në fund të viteve 1960, tani është i kompletuar me interpretues të veshur me kostum që shpjegojnë artefaktet historike dhe demonstrojnë llojin e aktiviteteve që u zhvilluan në atë periudhë. Atje jane mijëra artefakte dhe shumë ekspozita ndërvepruese për tu parë këtu.

Galeria e Arteve Beaverbrook

Galeria e Arteve Beaverbrook ishte një dhuratë për New Brunswick nga Lord Beaverbrook. Koleksioni spektakolar në këtë galeri arti përfshin vepra të peshave të rënda të huaja. Një orë ose më shumë është koha ideale për të kaluar në këtë galeri arti për të eksploruar të gjitha kryeveprat e ruajtura atje. Të apasionuarit pas artit dhe shkrimit do të mund të gjejnë vepra nga artistë me famë botërore Dali, Freud, Gainsborough, Turner etj. Kur bëhet fjalë për eksplorimin e veprave nga artistët kanadezë, mund të gjeni kryevepra nga Tom Thompson, Emily Carr, Cornelius Krieghoff dhe shumë të tjerë. Nëse jeni një entuziast për ndryshimin e artit bashkëkohor të Artit Atlantik, atëherë ky vend është parajsa për ju!

Fari i Swallowtail

Fari Swallowtail është pamje e veçantë e New Brunswick. Vizitorët do të duhet të zbresin një fluturim prej pesëdhjetë e tre shkallësh dhe të kalojnë nëpër një urë këmbësore për të hyrë. Brenda farit Swallowtail, vizitorët do të jenë në gjendje të eksplorojnë historitë e mbytjeve të anijeve dhe të mbijetuarve. Për më tepër, ky far përmban artefakte të mbajtura nga familjet e ekipit të mirëmbajtjes së farit dhe pajisje të pabesueshme nga dikur. Nëse vizitorët duan të shijojnë një piknik të qetë dhe të bukur me të dashurit e tyre, atëherë ata mund të ngjiten në helikopterin dhe të kalojnë kohën më të mirë të jetës së tyre!

Plazhi Parlee

Po kërkoni më të ngrohtën, përvoja më e këndshme e plazhit në Kanada? Nëse po, atëherë Parlee Beach në New Brunswick është destinacioni më i mirë për ju dhe familjen tuaj. Plazhi Parlee ka marrë shumë njohje në vitet e fundit për shkak të shtrirjes së gjatë të rërës së artë vezulluese dhe ujërave të ngrohta që është një hit kolosal në Dimrat kanadezë! Ujërat këtu, në Parlee Beach, janë të butë dhe të cekët. Kjo e bën atë një vend të përsosur pikniku për familjet me fëmijë. Ky plazh ofron lehtësinë e dhomave të zhveshjes dhe dusheve të pastra. Vendet e snacking dhe ngrënies janë të vendosura pranë vendndodhjes së plazhit. Arsyeja kryesore pse Parlee Beach është kaq popullor në New Brunswick është se- ofron një përvojë unike të oazit me mjedisin dhe atmosferën e tij.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët Australianë, Qytetarë francezëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.