Kanada - Toka e gjetheve të panjës

Përditësuar më Apr 28, 2024 | Kanada eTA

Gjethja e panjës ka luajtur një rol vendimtar në inkuadrimin e historisë së Kanadasë. Panja ka qenë gjithmonë ushqimi kryesor i qytetarëve të Kanadasë për një periudhë të gjatë. Në historinë e Kanadasë, gjatë kohës së luftës, ushtarët e plagosur dhe të plagosur përdornin gjethe panje ose ilaçe të bëra nga shurupi i panjeve si fasha dhe ilaçe për dëmtimin e tyre. Gjethja e panjës ka fuqi mjekësore për të shëruar plagët deri diku.

Ndërsa Kanadaja është e njohur për bukurinë piktoreske që përfshin në formën e liqeneve të ujërave të ëmbla, maleve që të lëndojnë zemrën, glazrave dhe pyjeve të gjelbërta gjithnjë në rritje, Kanadaja njihet gjithashtu si toka e gjetheve të panjës. Pra, ju pyesni pse Kanadaja e të gjithë vendit është aq thellë e lidhur me gjethet e panjeve? Kjo për shkak se gjethet e panjeve kanë luajtur një rol vendimtar në inkuadrimin e historisë së Kanadasë.

Si fillim, panja ka qenë gjithmonë ushqimi kryesor i qytetarëve të Kanadasë për një periudhë të gjatë. Së dyti dhe më e rëndësishmja, në historinë e Kanadasë, gjatë kohës së luftës, ushtarët e plagosur dhe të plagosur do të përdornin gjethe panje ose ilaçe të bëra me shurup panje si fasha dhe ilaçe për dëmtimin e tyre. Gjethja e panjës ka fuqi mjekësore për të shëruar plagët në një farë mase. Këto janë arsyet kryesore se si gjethet e panjeve u futën në emblemat, flamurin, monedhat kanadeze dhe në zemrën e Kanadasë dhe popullit të saj. Që atëherë, gjethja e panjës njihet si një simbol i shquar kanadez.

A e dini se gjethja e panjës në flamurin kanadez ka 11 pikë? Këto pika në flamur përfaqësojnë territoret dhe krahinat e pranishme brenda vendit.

Kanada eTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj dhe për të shijuar Toka e gjetheve të panjës. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të dëshmojnë ngjyrat epike të gjetheve të panjës ndërsa ndryshojnë stinët.

Këtu janë disa arsye më të detajuara se pse gjethet e panjës e ka gjetur shtëpinë e saj në Kanada ose Kanadaja e ka gjetur shtëpinë e saj në trashëgiminë e gjetheve në vend.

Kepi ​​Breton, Nova Scotia

Kjo pjesë e ishullit të kënaqësisë ndodhet në anën lindore të Nova Scotia në Kanada. Ishulli është i mbuluar me pyje të gjelbërta, plazhe të ngrohta dhe vija bregdetare, dhe është idealisht një nga vendet më të preferuara për t'u vizituar gjatë stinës së vjeshtës për të dëshmuar rënien melodramatike dhe grumbullimin e gjetheve të panjeve. Jo vetëm që ishulli është një vend i preferuar për bukurinë e tij spektakolare piktoreske të vjeshtës, por edhe për shkak të famës së famshme të Kepit Breton për orkestrimin e Festivali Ndërkombëtar i Ngjyrave Celtic gjatë muajit tetor.

Festivali festohet për një gjatësi prej 9 ditësh në tetor, feston fillimin e vjeshtës në Kanada me folklor, valle, karnavale, muzikë dhe shijshme autentike kanadeze. Nëse ndodheni në Kanada gjatë muajit të këtij festivali, me siguri duhet të merrni pjesë në aktivitetet e ndryshme të karnavalit dhe të mbusheni me ushqimet që ju shkrin zemrën të pranishme në vend. Gjithashtu, ndërsa jeni në Cape Breton, gjatë sezonit të vjeshtës, nuk keni mundësi të humbisni shtegun e famshëm Cabot; shtegu i plotë i të gjithë ishullit Kepi Breton që kalon nëpër pyjet bregdetare.

Pjesa më e mirë është se ju mund të dëshmoni edhe balenat e mrekullueshme migratore të këtij ishulli që përshkojnë këtu gjatë stinës së vjeshtës, e vetmja herë kur i afrohen bregut të ishullit. Skena është diçka që turistët e presin me gjithë zemër.

Parku Provincial Algonquin

Nëse dëshironi ta përjetoni natyrën në mënyrën më të mirë të saj, atëherë duhet të shihni rënien e gjetheve dhe gjethet e përhapura ndërsa jeni në Parkun Algonquin, i cili ndodhet afër Toronto. Vendi është i ngulitur me pyje, liqene dhe lumenj dhe ofron gjithashtu objekte sportive aventureske. Koha më e mirë për të vizituar këtë vend qiellor do të ishte mes Tetor deri në Dhjetor për të parë dhe ndjerë pemët e panjeve me ngjyrë të artë që derdhin ngrohtësinë e tyre, nisuni për shtigje pyjore dhe shijoni ëmbëlsira dhe pije buzë liqeneve. Mos harroni të bëni një vizitë në Parku Algonquin pasi ky vend kryeson listën prioritare të turistëve gjatë pushimeve! Nëse jeni me fat, mund të shikoni edhe zogj shtegtarë dhe balena blu të huaja brenda dhe përreth liqeneve dhe lumenjve. Mbani gati dylbitë tuaja!

A e dini se parku është pjesë e kufi që shtrihet midis Ontarios Veriore dhe Ontarios Jugore? Rajoni i parkut bie në mes të zonës së tranzicionit midis pyjeve halore veriore dhe përhapjes jugore gjetherënëse. Ky kombinim shumë i pazakontë i llojeve të pyjeve dhe rrethimi i gjerë i mjediseve të ndryshme në park, i lejojnë zonës të marrë frymë nga një diversitet mjaft i pazakontë i specieve bimore dhe shtazore.

Parku konsiderohet gjithashtu si një vend jashtëzakonisht i rëndësishëm për transportuesit e kafshëve të egra dhe është jetik për kërkime. Parku Algonquin njihet mirë brenda Provinca e Ontarios. Kjo zonë është e njohur prerjet industriale dhe transaksionet përkatëse që kryhen brenda perimetrit të kufijve të saj. Kjo e bën parkun sërish vendimtar për atraksionet turistike.

Maple Leaf Gjethja e panjës është simboli kombëtar më i njohur i Kanadasë

Peterborough, Ontario

I vendosur pranë brigjeve të lumit Otonabee, Peterborough është një tjetër perlë e një vendi për t'u vizituar në vendin e Kanadasë. Është afërsisht 90 minuta me makinë nga qyteti i Torontos; Peterborough me bukurinë e saj magjepsëse ka kaluar në listën e të vetmuarve më të mirë të fundjavës të konsideruara për stinën e vjeshtës. Ju mund të uleni pranë bregut të lumit me një libër ose një gotë verë dhe të zhyteni në bukuritë piktoreske të vendit të rrethuar ose madje mund të ecni deri në Shpellat dhe konservimi i Varshavës zonë dhe të merrni për të dëshmuar tërheqëse Panairi i vjeshtës Norwood, që mbahet çdo vit në periferi të vendit.

Duke i shtuar këtij argëtimi, Peterborough dhe Kawarthas ka gjithnjë e më shumë për t'u kujdesur për aventurat tuaja argëtuese. Rajoni ka ekspozita të një sërë muzesh, galerish të brendshme dhe të jashtme, teatro dhe ekspozita kulturore, biseda rreth atraksioneve të trashëgimisë aborigjene dhe vendeve përkatëse historike, si dhe një shfaqje të madhe të një komuniteti arti.

A e dini se Muzeu i Peterborough është i njohur për koleksionet e tij të panumërta të ndryshme të artefakteve? Muzeu u krijua në vitin 1897 dhe më vonë u zhvendos në vendin e tij aktual (Armour Hill) në vitin 1967.

Laurentians

Nuk është një fakt i panjohur që toka e gjetheve të panjës është vetëm një emër tjetër i Kanadasë dhe emri i këtij vendi. Laurentians shpjegohet me emrin e saj, duke e justifikuar shpalljen me bindjen më të madhe. Ndodhet në veri të Montreal; Laurentians është një vend tjetër në hartën e Kanadasë ku mund të përjetoni rënien kanadeze në më të mirën e saj.

Vendi është i rrethuar nga liqene të shkëlqyer smeraldi, pyje të errët me filtrimin e dritës së diellit, kodra magjepsëse dhe pamje vezulluese të lumit Shën Lorenci. Laurentians mund të provojë të jetë një nga opsionet më të mira për pushime familjare ose arratisje të shpejta në fundjavë ose për të planifikuar udhëtime të vogla ditore gjatë kësaj stine vjeshte. Mund të dëshmosh dhe të përjetosh rënien e ngadaltë të gjethes së Artë mbi ty dhe përreth teje është një lloj ndjesie që poeti do ta përshkruante.

Bukuria e vendit është e tillë që thjesht mund të ulesh dhe të zhytet në mjedisin e vjeshtës me pyjet e panjeve që gërryen në ngjyrat e gjetheve me ngjyrë të artë, portokalli, jargavani dhe të kuqtë dhe të shijojnë kuzhinën lokale të vendit të përgatitur me ushqime sezonale si p.sh. mjaltë, shurup panje, djathë, musht dhe një shumëllojshmëri verërash me shije. Gjithashtu, ju mund të freskoni trupin dhe shpirtin tuaj në vendpushimet spektakolare të pranishme në Laurentians dhe kthejini pushimet tuaja në një mënyrë absolutisht relaksuese dhe pa stres.

Ishujt Les Îles-de-la-Madeleine, i cili është një pjesë vërtet e pazbuluar e Kanadasë, është diçka që mund të kalojë lehtësisht pa u vënë re në listën tuaj të udhëtimeve, por sharmi unik i ishullit mes peizazheve të tij të gjelbërta më shumë se mahnitëse dhe plazheve të hapura do të ishte padyshim. e bëjnë atë si një kujtim të madh të Kanadasë.

Parku Kombëtar i Kalërimit të Malit

Parku Kombëtar i Kalërimit të Malit Riding Mountain Park Kombëtar është një park kombëtar në Manitoba, Kanada

Pse Kanadaja është përshkruar si tokë me gjethe panje, është sepse përfshin estetikën e stinës së vjeshtës përmes shumë vendeve piktoreske si Parku Kombëtar i Malit Riding; një vend që ka të gjitha hijeshitë për të grabitur zemrën tuaj.

I shtrirë në një sipërfaqe prej rreth 3000 km katrore, Parku Kombëtar i Riding Mountain formon një nga pjesët e rëndësishme të Praireve Kanadeze me shtrirje të gjera të pyjeve të tij boreale, zona të gjata kullotash dhe kodra të larta zmadhuese; ky pyll është një emblemë e bukurisë piktoreske dhe na tregon ngjyrat e ndryshme të vjeshtës të artë, të kuqërremtë dhe jargavan. Ky park është gjithashtu i njohur për portin e morave, arinjve të zinj, drerit dhe ujqërve. Parku Kombëtar Riding Mountain është pa dyshim destinacioni ideal i udhëtimit që hipnotizon të gjithë dashamirët e natyrës.

Nëse ju mungon poeti brenda jush ose jeni një nga fantazmat e aventurës që kënaqet në prehërin e natyrës kanadeze, ju sugjerohet të shkoni për trekking, shtegtim në Gorge Creek dhe ecje me siguri.

LEXO MË SHUMË:
Vjeshta ose stina e vjeshtës në Kanada është një përvojë që çdokush meriton ta ndiejë të paktën një herë në jetë për ta çmuar përgjithmonë. Vendi shkëlqen me ngjyrën e verdhë të arit të gjetheve të panjeve të shtrira si një qilim në të gjithë vendin dhe duket saktësisht identik me një kartolinë me fotografi. Kanadaja në Stinën e Vjeshtës- Udhërrëfyes Turistik për destinacionet epike të Vjeshtës.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarë francezë, Qytetarët spanjollë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.